13.2 C
Бургас
петък, април 26, 2024

Правят опити за „дизайнерски деца“ във Великобритания с ДНК от трима родители

Повече от 100 бебета с трима родители биха могли да се раждат в Обединеното кралство всяка година, след като правителството обяви плановете си за легализиране на спорна медицинска процедура, която има за цел да предпазва децата от наследствени заболявания.

След промените, които направи правителството, свързани с раждаемостта, през февруари, Великобритания може да стане първата страна в света, позволила митохондриалната замяна, съобщи RT, цитирана от БТВ.

ec9ea07e8cd76cffa92b2013a7e93b3fМинистерството на здравеопазването обяви плановете си за легализиране на ин витро процедури, които предпазват от това бебетата да бъдат родени с болести като мускулна дистрофия, слепота и мозъчни заболявания, които са свързани с митохондриите – енергийният източник на клетките.

Съобщението следва консултации, започнали преди три месеца. Окончателното решение може да дойде най-рано през следващата година, ако получи одобрението на двете камари на парламента.

Процедурата, която ще се използва при ин витро, е силно противоречива, тъй като включва участието на трима родители – две майки и един баща. Критиците твърдят, че това може да доведе до създаването на „дизайнерски деца“.

При тази процедура се използва ДНК от втората майка, която се имплантира на мястото на дефектната в яйцеклетката на първата майка. Смята се, че това може да попречи на децата да наследят инвалидизиращи генетични заболявания.

Методът се нарича митохондриална замяна и все още е на етапа научни изследвания в лаборатории в САЩ и Великобритания.

Митохондриите произвеждат енергията във всяка човешка клетка и около 1 на 6000 бебета се раждат с тежки митохондриални нарушения. Жените с дефектни митохондрии многократно правят спонтанен аборт.

Остават обаче опасенията по отношение на безопасността на терапията. Критиците твърдят, че според еволюционната теория несъответствие между ДНК в митохондриите на донора и в тази на майката могат да доведат до потенциално непредвидими последици за ембриона.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук