Изключителното историческо наследство на България, което може да бъде златна мина за туризма и да представлява най-бедната страна в Европейския съюз, остава неоползотворено заради липса на ресурси, коментират френските медии, дни след края на изложението на Тракийското златно съкровище в Лувъра.
„От около 1 500 могили, само 300 са разкопани, а от тях 35 са разкрили свидетелства за пищни древни погребални ритуали“, разказва археологът Меглена Парвин от историческия музей в Казанлък пред FranceTV.
Европейските фондове широко са допринесли за откриването и поддръжката на няколко гробници за туристите. Измежду тях са тази в Шуменец и Оструша. Въпреки това заради липсата на туристическа инфраструктура и удобен транспорт посетителите са рядкост, пише още изданието.
Освен това, по-голямата част от гробниците остават недостъпни заради липсата на средства за разкопки, реставрация и консервация. Археолозите се боят, че някои от гробниците са обречени на забвение.
И още по-лошо: липсата на пари поставя под заплаха някои исторически места, които вече са били разработени, като например Голямата косматка – една емблематична гробница, представена в Лувъра. Отворена през 2004 г., тя е реално затворена от пролетта, след като се разпадна нейния вход.
„Тези монументални и възхитителни структури са издържали столетия. Нямаме право да ги изоставяме, след като сме ги открили“, съжалява експертът Диана Димитрова, която е участвала в откриването.
Въпреки това, българските музеи вече разполагат с десет пъти повече експонати останки от тракийската култура, като тези, които са изложени в Париж, цитира още изданието./ dnevnik.bg