Християнският свят празнува днес един от най-големите празници – Благовещение, на който се почита едно от най-големите тайнства в християнството. Според Библията на този ден Архангел Гавраил съобщава на Дева Мария благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството – сина Божий, Исус Христос.
Празникът се почита от много майки, защото св. Богородица е тяхна закрилница. Благовещение е утвърден от православната църква през VII век и е част от Великденския празничен цикъл. Благовещение винаги се празнува на 25 март. Имен ден празнуват всички с имена Блага, Благо, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна.
Има и различни суеверия. На този ден се става рано, за да е богата годината. Всеки гледа да излиза от къщи сит и с пари в джоба, та ако го закука кукувицата, да бъде през цялата година сит и с пари. Вярва се, че ако някой види най-напред щъркел, който не лети, а лежи или ходи, недобро ще го сполети.
Празникът се нарича още Благовец и се свързва с пролетното равноденствие, когато земята започва да се затопля. В България се свързва и с идването на пролетта, затова на този ден задължително трябва да се яде „нещо зелено“ – коприва, спанак, лапад. Също така е традиция на трапезата да има риба, като обикновено се приготвя рибник – риба с ориз. Задължително се пече пита, която намазана с мед, се раздава на съседи и близки.
Според народните вярвания на този „благ ден“ по-леко и бързо зарастват всички рани и затова най-често тогава се продупчват ушите на малките момиченца. През деня всяка отрова губи силата си.