23.2 C
Бургас
вторник, август 19, 2025

Бургас отбелязва Световния ден на прегръдката

На 21 януари/ събота/  от 12:00 часа до часовника в Бургас, Фондация „Астика“ и  членовете на Младежка доброволческа мрежа към организацията  ще се включят в Световния ден на прегръдката. Инициативата се отбелязва за втора поредна година и е под надслов  „Прегръщам те- прегърни ме“. Осъществява се по проект „МИКЦ- Астика” –Бургас и е част от дейностите в  „Свободната зона”. Проектът се изпълнява  по  Национална програма за младежта (2011-2015) с подкрепата на Община Бургас партньор по проекта. Младежите от фондацията заявих, че са подготвили своите плакати с подобни надписи на този, с който и Хуан Ман  е бил написал по време на иницативата си.

Идеята за Световния ден на прегръдката е породена от истинската история на австралиеца Хуан Ман, човек, чиято единствена мисия е да протегне ръка и да прегърне.Хуан Ман живее в Лондон.  Един ден светът му се обръща с главата надолу и той трябва да се завърне у дома. Тръгва си само с торба пълна с дрехи и един свят с проблеми. На терминала на летището в Сидни няма кой да го посрещне и на кого да се обади вкъщи. Той се оказва турист в родния си град. „Постоянно на  терминала на пристигащите имаше пътници, който чакат срещата си с приятели и семейството си, с отворени обятия и усмихнати лица, прегръщат ги и се смеят заедно. Аз исках някой там да чака и мен, да се радва да ме види, да се усмихва на мен и да ме прегърне.“- споделя Ман.Така взел някакъв картон и маркери и написал от двете страни: „Безплатна прегръдка“. Намерил най-натовареното пешеходно кръстовище в града и застанал там. В продължение на 15 минути, минувачите просто гледали през него. Първият човек, който спрял, го потупал по рамото и му разказал, как кучето му е починало тази сутрин. Друга жена споделила, че днес се навършва една година от смъртта на единствената и дъщеря, която е починала в автомобилна катастрофа – „Това, което е необходимо сега, когато се е чувствам най-сама в света, е да те прегърнат“ – казала жената. Хуан Ман седнал на едното си коляно, жената поставила ръце около него и когато са се разделили, тя се усмихвала. Всеки човек има проблеми и със сигурност не прави сравнение, за да види някой, който някога е бил намръщен, а след това усмихнат. Усмивката  дори за момент си струва всеки път.

Психологът Вирджиния Сатир казва: „Имаме нужда от 4 прегръдки на ден за преживяване. Имаме нужда от 8 прегръдки на ден за подкрепа. Имаме нужда от 12 прегръдки на ден, за  да се развиваме.”

 Доказано е, че прегръщането намалява стреса и подобрява настроението по-успешно от много други активности. Изследователи от уверситета в Северна Каролина, САЩ, са открили, че нивата на хормона кортизол, отделян при стрес, се понижават значително, когато хората прегръщат близките си за поне 20 секунди.

„Елате да се прегърнем, за да стоплим сърцата си в студените  дни, да си подарим повече положителни емоции и усмивки. Прегръщайте се по всяко време и без повод!” Пожела екипа на МИКЦ-Астика  Бургас.

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here