12.6 C
Бургас
неделя, май 4, 2025

Преди 65 години е бил първият пътнически полет в България, София – Бургас

„Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт” АД посрещна днес (29-ти юни) на летище Бургас група ветерани от гражданската авиация, които пристигнаха в чест на 65 годишнината от създаването на Българската гражданска авиация и 85 години от създаването на Летище Бургас.

На днешния ден преди 65 години е осъществен първият пътнически полет в България, София – Бургас, който поставя и началото на Българската гражданска авиация.

Специално за събитието на най-слънчевото летище бе организирана празнична програма, по време, на която директорът на летище Бургас, Георги Чипилски запозна гостите със съвременните постижения на аеропорта, като по време на организираната разходка в аеропорта показа: разширението на перона с четири допълнителни стоянки, новопостроената каргосграда, строителната площадка на новия пътнически терминал и новата сграда на администрацията. Гостите се запознаха на място и с процеса на строителството на новия пътнически терминал на летище Бургас, който предстои да бъде открит през лятото на 2013г.

Ветераните имаха възможност да разгледат уникални фотоси, част от историята на летище Бургас, които представят важни моменти от миналото на българската гражданска авиация.

Летище Бургас е летището с най-дълга история в България. Първата копка на най-слънчевото летище на Балканите е направена на 27-ми юни 1927г. от френската компания „СИДНА”, днес позната под името Air France. През 1941г. летище Бургас е преотстъпено на България, а през 70-те години на миналия век вече работи и се развива като международно летище.

 

[td_block_social_counter facebook="555987071171918" youtube="channel/UCHwGyOVrv-Sz9W7aZmWCBIA" manual_count_youtube="11481" instagram="zonaburgas" manual_count_instagram="2547" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" open_in_new_window="y" f_header_font_family=""]
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here