18.8 C
Бургас
вторник, август 26, 2025

Сцената в Поморие бе арена на древни изкуства и палитра от фолклорни традиции

С нетърпение и любопитство бяха посрещнати в града ни съставите от САЩ, Италия и Грузия, гостуващи в България като участници в един от най-престижните международни фестивали за фолклор у нас. Формациите от трите държави избраха Поморие за една от своите черноморски изяви. На изнесения концерт снощи лятната сцена на НЧ „Светлина 1939” се превърна в сцена на световното културно наследство.

Жители и гости на Поморие бяха запленени и наблюдаваха с интерес пъстрата фолклорна палитра, разтваряща се пред очите им. На събитието присъстваха също заместник-кметът Илия Джингов и секретарят на Община Поморие Тони Митев. Общият брой на участниците в концерта надхвърляше 100 души, всеки от които със специална роля в пресъздаването на автентичните традиции на своя народ.

Групата „University 2” буквално постави „летящ” старт и зашемети зрителите. Грузинците демонстрираха типичните за народа си танци с динамични движения във въздуха и красиви одежди. Атмосферата на дивия Запад представиха щатските каубои чрез характерни костюми, сложни степ танци и кънтри музика.

А рицарите от „Леоне Рампанте” пренесоха многобройната поморийска публика в епохата на Средновековието и ранния Ренесанс. Тогава е създадено изкуството на хвърляне на знамена, често срещано при дворцовите забави и рицарски турнири.

 

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here