11.6 C
Бургас
събота, май 10, 2025

Радев: Предложих референдум, а не партия

Когато искаш извънреден конвергентен доклад за еврото, а в същото време мерките за защита на покупателната способност на българските граждани и за конкурентоспособността на българския бизнес се свеждат основно до декларации, то тогава напрежението естествено расте сред хората и доверието в управляващите спада. В такъв момент е най-добре и самите управляващи, които претендират, че с въвеждането на еврото защитават интересите на българските граждани, да потърсят тяхната подкрепа. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Кричим във връзка с предложението му към Народното събрание за провеждане на национален референдум с въпроса „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“

Държавният глава посочи, че българските правителства имат ангажимент към договор, сключен с ЕС, но техният най-голям ангажимент е именно към българските граждани. Попитан за решението на Конституционния съд от миналата година, президентът заяви, че тогава съдиите са разгледали друг въпрос, с друго съдържание и формулировка, а в предлагания от него референдум гражданите следва да се произнесат за готовността и за времевата рамка за приемане на еврото. „Това не могат да го правят само шепа политици и Европейската комисия. Трябва да се чуе българският народ, всичко останало е от лукавия“, каза Румен Радев и допълни, че предложението за допитване ще бъде внесено в парламента в понеделник. 

По думите му, единственият начин да се намали напрежението в обществото за влизането в еврозоната е хората да имат възможност да отидат до урните и да се произнесат по темата. „Когато институции с критично ниска легитимност взимат решения по стратегически въпроси за общото ни бъдеще, именно референдумът е изход чрез постигане на консенсус“, посочи държавният глава.

Според Румен Радев, ако управляващите наистина разбират, че има обществено напрежение за въвеждането на еврото, то би следвало да потърсят подкрепата на българските граждани. „Разчитам на всички демократични сили, защото ако са истински демократи, те следва да  уважават най-силния инструмент на демокрацията. Очаквам и всички, които непрекъснато говорят, че работят за хората, да се вслушат в хората“, допълни държавният глава. Попитан за възможни реакции от Брюксел, президентът постави въпроса дали след като Полша, Швеция и Дания, които са приели да не въвеждат еврото на този етап, означава, че те водят антиевропейска политика и че се отдалечават от ЕС.

„Вчера аз предложих референдум, а не партия“ – така президентът отговори на твърденията на политици, че с предложението за национално допитване цели създаване на партиен проект. „Това са спекулации, които целят да се отклони вниманието от референдума“, каза президентът и посочи, че въпросът за партия явно притеснява политическите сили. „Но аз по никакъв начин не съм отговорен за техните притеснения“, допълни Румен Радев. „Не бива да подменяме големия стратегически залог с индивидуалната драма. Смяната на националната валута е изключително важен въпрос, който заслужава истински дебат, мерки и референдум“, каза президентът в отговор на въпрос за заявката на Крум Зарков да напусне поста на секретар по правни въпроси .

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here