В архипастирско послание митрополит Арсений осъжда нестинарските игри като езическа практика, нямаща общо с християнството — въпреки включването ѝ в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО
В навечерието на т.нар. нестинарски игри Сливенският митрополит Арсений излезе с архипастирско послание до духовенството и миряните от Сливенската епархия, в което осъжда тази традиция като несъвместима с православната вяра.
Митрополитът подчертава, че „нестинарството“ няма характер на автентична българска традиция, а представлява „ординерно плагиатство и подражателство на езически култове от Далечния Изток“. Според него подобни практики са известни от древността – в Китай, Япония, Индия, както и в Древна Гърция – и са свързани с езически ритуали и култове.
„В духовно-нравствен аспект нестинарството няма и не може да има нищо общо с православно-християнската нравственост“, категорично заявява митрополит Арсений.
Той припомня, че Светата Православна Църква ясно и последователно отхвърля подобни езически обичаи, позовавайки се на Свещеното Писание и каноничните правила:
„В книгата Второзаконие четем: ‘Не бива да се намира у тебе такъв, който прекарва сина си или дъщеря си през огън… защото всеки, който върши това, е гнусен пред Господа’ (Второзак. 18:10-12)“.
Нестинарството, въпреки че през 2009 г. е включено в представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството от ЮНЕСКО, според митрополита остава в пълно противоречие с християнските добродетели. Особено тревожно за него е използването на православни икони по време на ритуалите, което, по негови думи, „въвежда в заблуждение“ миряните, създавайки фалшивото впечатление, че нестинарството е част от християнския обреден живот.
„Забраняваме нестинарските игри да почват от православен храм и да се предоставят свети икони за тези кощунствени ритуали“, гласи част от посланието.
Митрополит Арсений призовава всички свещенослужители и вярващи „да не присъстват и да не участват по никакъв начин“ в нестинарските игри. Той отправя и апел към организаторите – ако не могат да се откажат от ритуалите, поне да спрат да използват християнска символика и да претендират за връзка с православието.
В заключение, той припомня, че компромисът между вярата и езичеството е невъзможен:
„Или сме православни, или сме езичници… Какво общо има между светлина и тъмнина?“ (2 Кор. 6:14-17)
С архипастирско благословение митрополитът завършва с призива:
„Бог да ви пази, Бог да пази България!“