Колона от автомобили, с развети български знамена, премина от изхода на Бургас към автомагистрала „Тракия“, в знак на протест срещу въвеждането на еврото.
Сред протестиращите беше и семейство туристи от Германия. Алекс заяви за zonaburgas.bg:
„След известно време ще станат същите суми, но в евро. Ще се повишат цените на жилищата и на имотите. В Германия човек не може с една нормална заплата да живее. Хората работят на няколко места. И в България ще стане така.“
Протестното автошествие, охранявано от служители на МВР, събра десетки граждани от региона, които изразиха недоволство от липсата на референдум за въвеждане на еврото и опасения за икономическите последствия от преминаването към единната валута.





Участниците настояваха за отмяна на процеса по въвеждане на еврото и за правото на избор.
„Идваме тук, за да се борим за свободата. Даже не толкова за еврото, а за правото да кажем мнението си“, каза Диан Ламбов от Несебър.
„След като не ни допускат до правото да кажем „да“ или „не“ на нещо, всичко става насилствено и по криминален път.“
Друг участник в шествието изрази тревога, че с приемането на еврото България ще загуби възможността сама да определя своята икономическа и социална политика:
„Аз обичам България и знам, че една държава без армия, без валута, без право, ред, сигурност и икономика – няма как да е независима. Ако си дадем лева, ставаме провинция на Европейската централна банка. Няма да можем да помагаме на пенсионери, бедни и гладни. Ще чакаме каквото ни отпуснат и когато решат.“
Протестиращите настояват за провеждането на национален референдум по темата и се обявяват срещу решаването на ключови въпроси без участието на гражданите. Отказът от такова допитване, според тях, е сериозна заплаха за демокрацията и подкопава националния суверенитет.