ИЛОН МЪСК СЪЗДАВА СОБСТВЕНА ПАРТИЯ: „AMERICA PARTY“ ЩЕ ВРЪЩА СВОБОДАТА НА АМЕРИКАНЦИТЕ
САЩ. Милиардерът и технологичен предприемач Илон Мъск официално обяви създаването на нова политическа партия – America Party, с амбицията да „върне свободата“ на американците. Това се случи на фона на ескалиращото напрежение между Мъск и бившия президент Доналд Тръмп, след като последният подписа спорния законопроект „Big Beautiful Bill“, предвиждащ огромни бюджетни разходи.
Обявлението бе направено на 5 юли чрез социалната мрежа X (бивш Twitter), собственост на самия Мъск. „Днес е сформирана партията America, за да ви върне свободата“, написа той в пост, който предизвика бурни реакции в САЩ и извън тях.
Партия, родена от разрив
Идеята за политически проект се заражда публично в началото на юли, когато Мъск проведе анкета сред своите над 180 милиона последователи в X. В нея участваха над 1,2 милиона души, а 65% от тях одобриха създаването на нова партия. Мъск обвини съществуващите политически сили в липса на визия, разточителност и дефицитно управление. По негови думи, настоящата система в САЩ е „еднопартийна, не демократична“.
Обявената цел на America Party е да прекрати „корупцията, разхищението и сговора между администрацията и елитите“. Според Мъск партията ще се стреми да влезе в Конгреса, като спечели между 2 и 3 места в Сената и 8–10 в Камарата на представителите, което би ѝ позволило да се превърне в балансьор при ключови гласувания.
Политически и икономически ефекти
Обявлението незабавно предизвика реакции от двете основни партии. Представители на Републиканската партия предупредиха, че новата формация може да раздели консервативния вот и да наклони везните в полза на демократите на предстоящите междинни избори през 2026 г.
Някои икономически анализатори също не останаха безучастни. Няколко фонда отложиха инвестиционни проекти, свързани с Tesla и SpaceX. Акциите на Tesla отчетоха лек спад в първите часове след новината. Доналд Тръмп не закъсня с отговор – нарече Мъск „предател“ и намекна за възможността федералните субсидии за бизнесите на предприемача да бъдат прекратени.
Идеология и бъдеще
Идеологически America Party се очаква да следва неолиберална линия – с акцент върху дерегулация, намалени държавни разходи, свободни пазари и подкрепа за висококвалифицирана имиграция. Партията вече привлича интерес сред по-младите и технократично мислещи избиратели, особено тези, разочаровани от установените политически сили.
Въпреки бурния старт, експерти предупреждават, че третите партии в САЩ рядко постигат траен успех. Все още няма подадена официална документация във Федералната избирателна комисия (FEC), което поставя под въпрос реалната организационна готовност на проекта.
Анализ: Смел ход или политическа авантюра?
Създаването на America Party може да се окаже един от най-значимите политически експерименти в модерната история на САЩ. Илон Мъск разполага с огромно влияние, финансова мощ и директен достъп до милиони американци чрез социалната мрежа X. Но дали това ще се превърне в реална политическа сила – предстои да разберем.
Следете нашата платформа за още актуални анализи и коментари.