23.8 C
Бургас
понеделник, юли 7, 2025

Десетки сигнали за змии в градовете, търсят хлад и влага

Лято 2025 идва с рекордни температури и… неочаквани гости. Все повече сигнали за змии в паркове, дворове, градинки, а дори и в блокове постъпват от различни части на България – включително София, Пловдив, Бургас и по-малки градове. Причината? Жегите и сушата, които ги изкарват от естествените им местообитания в търсене на храна, вода и хлад.


Нашествие на змии в градовете: Сушата ги гони при хората, а в Стара Загора – змия в училище!

Жегите ги изкараха от скривалищата, а хората все по-често се срещат със змии в паркове, мазета и училища

Сушата и продължителните горещини в страната вече дават неочаквани последици: змиите все по-често навлизат в градовете, търсейки прохлада и укритие в мазета, гаражи и сгради.

Жители от различни населени места съобщават за увеличен брой срещи с влечуги в урбанизирани зони – дори в дворове на училища и спортни зали. Причината е комбинацията от високи температури, засушаване на естествените местообитания и липса на вода и храна в природата, които ги тласкат към обитавани от хора пространства.


Смок в мазето на училище в Стара Загора: Ловецът на змии в действие

Един от най-фрапиращите случаи е от днес в Стара Загора. В двора на Девето основно училище „Веселин Ханчев“ се появява нежелан гост – смок, който няколко дни по-рано е бил забелязан да влиза в мазето на залата по борба към Спортни бази Стара Загора.

Сигналът е получен от ученици и служители, но никой не знаел къде точно се е скрил змиеподобният посетител. На мястото пристига ловецът на змии Александър Мечев, добре познат със своята ангажираност и спокойствие в екстремни ситуации. Ето как самият той описва преживяването:

„Отворих мазето – вътре бомба паднала. Поогледах, нищо. На излизане погледнах в една дупка под стълбите и – късмет – мернах го. После влезе още по-навътре, но вече знаех къде е. Махнах десетина плочки, взех кирка и лопата и започнах да копая. В 13:00 ч., при 36°C, това не е най-якото преживяване, но си казах – хем ще спася змията, хем ще успокоя хората, хем ще оправят стълбите след мен.“

След часове упорит труд и много пръст, смокът е изваден невредим. В типичен за Мечев стил, той използва случая и за образователен момент:

„Най-важното за мен е да покажа змията на хората – да я пипнат, да я видят. Обясних защо нося ръкавици – не заради змията, а заради боклуците в мазетата. После ги свалих, и змията спокойно си ходеше по мен, без лоши чувства, въпреки дърпането и ужаса, през който е минала.“

След операцията, Мечев взел сина си Виктор и заедно освободили змията далеч от хора и сгради, както винаги – с мисъл за безопасността и на хората, и на животните.


Какво да правим при среща със змия в града?

Според експерти, повечето змии у нас не са опасни за хората. Въпреки това, при среща е важно:

  • Да не се доближаваме или опитваме да я убием
  • Да се обадим на общината или на специалист по улавяне на змии
  • Да избягваме да складираме боклуци и храни на открито
  • Да затваряме отвори към мазета и постройки, където змиите могат да се скрият

Изводът?

Змиите не идват в града, за да нападат – идват, защото сушата и климатичните промени ги принуждават да търсят нови места за оцеляване. Благодарение на хора като Александър Мечев, тези срещи приключват безопасно за всички. Но е крайно време и ние, хората, да осъзнаем, че градът не е напълно изолиран от природата – особено когато самата природа е под натиск.


7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here