17.7 C
Бургас
събота, май 24, 2025

Пътуваме до остров „Света Анастасия“ от 1 май

От първи май започват пътуванията с кораб до о. Света Анастасия, съобщи за Радио „Фокус” – Бургас зам.-кметът по образование и култура, Йорданка Ананиева. На първо време те се извършват с туристическо корабче под наем. „Тъй като процедурата за избор на фирма, която ще изработи нашия кораб, приключи наскоро и фирмата работи усилено, но технологично няма как да се справи до началото на туристическия сезон, за това ние решихме, че не няма как да лишим бургазлии да посетят острова, който вече е готов, стартирахме такава обществена поръчка. Тя е с предмет „наемане на кораб”, който да осъществява тези пътнически превози от Мостика до о. Света Анастасия”, обясни Ананиева. Той трябва да е регистриран в „Морска администрация” за сезонен превоз на пътници и да отговаря на всички необходими условия, които изискват при регистрацията от Изпълнителната агенция. Трябва да е най-малко за 40 пасажера. „Този кораб трябва да има тента, за да предпазва от слънцето нашите посетители и да може да осъществява тези преходи в доста продължителен период от време, както и в деня, така и по месеци, защото първият курс сме го дали да тръгва в 08.30 ч. сутринта, а последният да тръгва от 22.00 часа вечерта от острова. Може да се наложи, ако има още посетители, да направи и още един курс за тези, които желаят да се приберат да нощуват в Бургас”, разясни зам.-кметът. „Времето, което сме определили е от първи май, защото такива са условията на „Морска администрация”, от тогава може да стартира този превоз на пътници с тези корабчета до 30 октомври, с условието, че ако корабът, който ние сме поръчали да се изработва стане по-рано готов, ние ще го пуснем в експлоатация и от там нататък ще продължи да пътува корабът на община Бургас”, допълни Ананиева.
На ден са предвидени 5 курса, с опция за един допълнителен. Обществената поръчка е на стойност до 66 хиляди лева без ДДС за осъществяване на тези превози. „Ще калкулираме превоза на ден т.е. ние наемаме един кораб с неговия екипаж и той осъществява тези плавания. Фирмите, които ще кандидатстват по тази обществена поръчка, трябва да си подсигурят и достатъчно хора в екипажа, тъй като времетраенето е прекалено дълго и корабът ще пътува всеки ден, без почивен ден, така че трябва да има и смяна на хората”, категорична бе Ананиева.
Билетът за възрастен, отиване и връщане, е 9 лева. Цените на услугите на острова трябва да бъдат гласуване от Общинския съвет. „Когато сме изготвяли цените, сме се ръководили от няколко важни принципа. Единият е свързан с това, че островът трябва да бъде достъпен за гражданите т.е. да калкулираме цена на билет за отиване и връщане, която да е по възможностите на всички”, обясни зам.-кметът. „По същия начин сме преценили и другите цени, които да бъдат общодостъпни. Когато сме калкулирали цените на нощувката сме се ориентирали към един тризвезден хотел, защото условията на острова са уникална, обстановката е необичайна, но не всички хора ще остават да спят на острова, така че ще остават тези, които желаят и биха могли да си позволят този лукс”, обобщи Ананиева. На острова може да се посети музей, лекарна, църквата. Там ще има магазинче за сувенири и открита сцена.

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here