.
Паметникът на Съветската армия в Бургас да бъде премахнат. За това настояват от ОЗБГ /Организацията за закрила на българските граждани/. Те вече са входирали докладна записка в местния парламент.
Предложението обаче няма да стигне до разглеждане в зала, защото не са спазени условия, заложени в приетия през 2020 г. правилник от общинския съвет в Бургас. Той касае поставянето и премахването на паметници и монументи.
„Такова мотивирано искане може да направи само кмет, общински съветници, както и нестопански организации. В Наредбата е посочено, че са необходими минимум 1000 подписи от граждани. Такова изискване в предложението, което получихме за премахването на паметника, не е изпълнено. Ако се организира подписка предполагам, че веднага ще стартира и контраподписка за запазването на паметника. Ще се стигне до ново противопоставяне на обществото и нови червени линии”, заяви за zonaburgas.bg проф. Севдалина Турманова- предс. на Общински съвет- Бургас.
От ОЗБГ правят вече втори опит да накарат местния парламент да се произнесе за премахването на бургаския Альоша.
„ Ние предлагаме на негово място да сложат паметник на някой велик българин- Левски, Вазов, Ботев, Райна Княгиня, цар Симеон I, кап. Списаревски и т.н. Все пак живеем в България, не в Русия или в Москва и е редно този величествен паметник да бъде заменен с някой български национален герой”, заяви Стефан Петров, вносител на докладната от ОЗБГ.
Бившият областен управител на Бургас Стефан Корадов разказва, че в бургаския архив се пазят сведения, че паметникът на Съветската армия е построен през 1953 година в чест на Сталин в самото сърце на Бургас и не отразява историческата истина.
От Организацията за закрила на българските граждани изчакат официален отговор от общинския съвет в Бургас и ще стартират подписка за премахването на паметника.