13.2 C
петък, март 29, 2024

Гришо изхвърли Медведев от Индиън Уелс след знаменит обрат

Григор Димитров се класира за първи път в кариерата си за четвъртфиналите на турнира от сериите „Мастърс“ на твърда настилка в Индиън Уелс (САЩ) с награден фонд 9.15 милиона долара.

Поставеният под номер 23 Димитров надделя над водача в схемата и втори в световната ранглиста Даниил Медведев с 4:6, 6:4, 6:3 след 2.16 часа игра.

30-годишният хасковлия пласира 25 печеливши удара и реализира един от обратите на сезона, след като успя да навакса изоставане от сет и 1:4 с два пробива пасив.

Шампионът от Откритото първенство на САЩ Медведев откри мача с брейк, след което запази преднината си до края на първия сет. Втората част стартира с размяна на пробиви, след което руснакът реализира още два и вече си виждаше победител.

В този момент Димитров сякаш се отпусна и започна да играе страхотен тенис, които му донесе осем поредни гейма, за да изравни резултата и да поведе с 3:0 в третия сет. В последствие той поведе с 5:1 и това се оказа решаващо. Хасковлията записа втори успех в пет мача срещу съперника.

„Той е много труден съперник и истински боец на корта. В последните години съм играл няколко пъти с него и не успявах да намеря начин да го победя. Но днес почувствах нещо при 1:4 във втория сет. Успокоих се и започнах да вземам правилните решения, започнах да контролирам ритъма на мача, което смятам, че ми помогна. В края играх солидно и умно“, коментира Димитров.
Българинът записа първа победа над играч от първите двама в световната ранглиста от 2016 година, когато надделя над тогавашния номер 2 Анди Мъри (Великобритания) в Маями.

В първия си четвъртфинал за сезона в сериите „Мастърс“ той ще се изправи срещу осмия поставен Хуберт Хуркач (Полша), който се справи с друг руснак Аслан Карацев с 6:1, 6:3.

24-годишният Хуркач е 12-и в класацията на АТП и има четири титли в кариерата си, три от които през този сезон.
Двамата не са се срещали досега.

„Радвам се, че имам възможността отново да играя в тази фаза на това ниво. Имаше доста приливи и отливи в представянето ми и никога не знаеш какво ще се случи. Доволен съм и ще се постарая да оценя момента, ще изляза на корта, ще работя здраво и ще остана скромен. Това е нещото, което мога да контролирам“, каза още Димитров.

Българинът има осем титли в кариерата, последната от които от Финалите на АТП в Лондон през 2017 година.

През февруари той достигна до четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия, като по пътя си елиминира тогавашния номер 3 в света Доминик Тийм (Австрия).

С успеха си днес Димитров си гарантира 175 хиляди долара и 180 точки за световната ранглиста, в която в момента заема 28-ата позиция.