14.3 C
Бургас
понеделник, май 19, 2025

Морето изхвърли огромна тръба на Златна рибка

Морето изхвърли огромна тръба на Златна рибка край Созопол. От общината обясниха, че най-вероятно се касае за част от съоръжението за дълбоководно заустване от новата пречиствателна станция. Предполага се, че причина за това е некачествено изпълнение по изграждането на съоръжението.

Проверка на място направи кметът на Созопол Тихомир Янакиев и експерти от еко-отдела на администрацията. Проверка на място предстои да извършват от РИОСВ – Бургас. Към този момент замърсяване на морето не е установено, но по всичко личи, че до такова ще се стигне, ако не бъдат предприети мерки по възстановяване на тръбопровода.

Дейностите по аварийното дълбоководно заустване на Созопол започнаха през 2012 година.

„Няма основание за притеснение. Касае за малък участк от тръбата за дълбоководно заустване към пречиствателната станция на Созопол. Иноформацията, която имаме е, че компрометираният участк е около 50 метра в края на съоръжението, което е с обща дължина близо 2 километра“, обясни директорът на РИОСВ – Бургас инж. Тонка Атанасова.

Още миналата седмица от ВиК- Бургас, които стопанисват пречиствателната станция в Созопол са съобщили за разместване на бетонните тежести, които са монтирани, за да държат тръбата на мястото ѝ. До края на седмицата трябва да бъдат анализирани пробите, взети от морската вода край Златна рибка.

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here