Само в рамките на няколко месеца Бургас събра за втори път елитът в балнео и здравния туризъм. След изключително успешния Единадесети годишен конгрес на Български съюз по балнеология и спа туризъм, състоял се през септември 2024 г., на 20 май 2025 г. емблематичният за града Приморец Гранд хотел и спа бе домакин на четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм.
Събитието бе организирано от Български съюз по балнеология и спа туризъм, съвместно с Министерство на туризма и Община Бургас и с подкрепата на Бургаски държавен университет „Проф. Асен Златаров“ и Европейската спа асоциация.
Целта на събитието бе на национално ниво и в експертен състав да бъдат обсъдени важните стъпки, които България трябва да предприеме с цел позициониране като целогодишна конкурентна европейска дестинация за здравен туризъм, с фокус върху медицинския туризъм.
„Здравният туризъм е не просто пазарна ниша – той е възможност за устойчиво развитие, за привличане на нови целеви групи туристи, за удължаване на активния туристически сезон и, най-вече, за насърчаване на по-здравословен начин на живот. България разполага с богато природно наследство – минерални извори, лечебна кал, климатични дадености, исторически балнеоложки традиции. Нашата задача е да ги обединим с качествена услуга, висока експертиза и международна разпознаваемост.“
С тези думи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева откри форума и сподели актуални статистически данни за развитието на здравния туризъм на територията на страната ни. „Целта ни е да позиционираме България на европейската и на световната карта като конкурентна дестинация за целогодишен здравен туризъм. Тази наша цел е и национална кауза, защото ние като българи сме убедени в качеството на нашата медицина. Имам огромен респект към лекарите, които днес са в залата. Разполагаме и с прекрасна апаратура в болниците, която е на световно ниво. Имаме много добри клиники, центрове, дентални клиники, болници“, каза в приветствието си към участниците председателят на Български съюз по балнеология и СПА туризъм и вицепрезидент на Европейската спа асоциация д-р Сийка Кацарова. Тя подчерта, че министърът на туризма Мирослав Боршош е този, който е издал Заповед за сформиране на междуинституционална работна група, която да разработи план за развитието на медицинския туризъм. В нея участват представители на Министерството на туризма, Министерството на здравеопазването и редица неправителствени организации, сред които Българска Болнична Асоциация, Асоциация по физикална медицина и рехабилитация, фондация ИнСпиро, образователни институции – Медицински университет – Варна, Национална спортна академия, Бургаски държавен университет и др.
„В свят, в който грижата за здравето, качеството на живот и устойчивото развитие заемат все по-централно място, здравният туризъм е ключов фактор за обединяване на медицината, профилактиката, възстановяването и туризма в едно цялостно преживяване за здраве и благополучие. Проф. д-р Христо Бозов – ректор на Бургаския държавен университет увери участниците в конференцията, че този Меморандум ще бъде изпълнен със съдържание и сподели, че бургаският университет вече обучава студенти по специалността „Здравен туризъм“. Успешно работят и програмите за обучение по балнео и спа мениджмънт.
В конферентната програма участие взеха още: