Анаеробната инсталация ще обслужва общините Бургас, Поморие и Несебър. Строителството ѝ започна в началото на 2021 година и е реализирана по Проект „Изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци на територията на регион Бургас“.
30 000 тона отпадъци годишно ще се преработват в новата анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци в Бургас. Това ще намали натовареността на депото за отпадъци край областния център, а наред с това ще се осигури и възможност за производството на мета и електрическа енергия. Това коментира кметът на община Бургас Димитър Николов, който откри новото съоръжение заедно с представители на партньорските общини по проекта за изграждането ѝ – Несебър и Поморие и ръководството на Управляващия орган на Оперативна програма “Околна среда“, по която бе привлечено финансирането.
“Инсталацията разполага с едни от най-съвременните уреди и системи за извършването на процесите по преработка на отпадъците. Вследствие на този процес ще се получава компост и метан. От биогаза ще се произвежда електричество и топлинна енергия. Изграждането ѝ започна в неподходящо време – начало на КОВДИ – пандемия, последва финансова криза, рязък скок на строителните материали. През този период трябваше да направим всичко възможно този проект да бъде реализиран. Имаме качествено оборудване, което не отстъпва на подобни инсталации, които са изградени в Германия. В момента започваме работа и все още нямаме право да оперираме с получените биогорива. Предстои те да бъдат сертифицирани“, каза Николов.
“Община Бургас е един от бенефициентите с най-много изпълнени проекти, които са устойчиво функциониращи. От тук нататък за този проект в Бургас следва етапа на устойчивост на инвестицията в следващите 5 години. Изграждането на тази инсталация е една част от системата на община Бургас за управление на отпадъците, която е цялостна – с нови контейнери, нови машини и най-важното – създаване на съзнание у гражданите, че отпадъците следва да бъдат разделяни и в нашите домове, офиси, пазари и други. Това е стъпка, която заедно трябва да извървим“, каза от своя страна Галина Симеонова, ръководител на Управляващия орган на Оперативна програма “Околна среда“.