Без разрешение за строителство милиони левове държавни пари са платени на фирми за изграждането на лотове от 4 до 9 на автомагистрала „Хемус“. За участъците 7,8,9 са превеждани пари, въпреки че към момента строителните дейности по тях дори не са започнали. Държавните средства са отпускани авансово след инхаус процедури. Това стана ясно от пресконференция на служебните министри на благоустройството Виолета Комитова и на вътрешните работи Бойко Рашков, предаде „Дарик“.
Участъците, за чието изграждане са преведени авансово суми без да са издадени разрешителни за строеж, са от Лот 4 на „Хемус“ до Лот 9. Установено е, че парите са преведени по два „инхаус“ договора, заяви заместник-директорът на ГДНП Атанас Илков.
„Към фирмите-изпълнителки, които са по тези два „инхаус“ договора са преведени авансово едни огромни суми. 4, 5 и 6-ти лот нямат издадени разрешения за строителство. Но за 27-километрова отсечка са преведени 77 милиона авансово. За лот 5 с обща дължина 23 км. са преведени 91 млн. За лот 6 с дължина 32 км. – 101 млн.“, допълни Илков.
„В работата, която беше извършена под мое ръководство, освен структурите на МВР, работим активно с помощта на НАП и ДАНС. По време на тази проверка бяха открити множество нарушения от различно естество, като конкретика относно фирми и текстове от НК, ще бъдат предоставени през следващата седмица“, допълни главният секретар на МВР Петър Тодоров.
Според служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова през 2020-та година не е имало спешна необходимост да се раздаде 1 млрд. на фирми, при положение, че се е знаело, че все още няма разрешение за строеж на отсечките от Лот 4 до Лот 9 на магистрала „Хемус“.
„Ние многократно сме излъчвали информация, свързана със строежа на АМ „Хемус“. В хода на нашите проучвания се натъкнахме на много проблеми. Първо раздаване на пари през процедура „инхаус“. По този казус от Министерството на регионалното развитие и благоустройството смятаме, че през 2020 г. не е имало спешна необходимост да се раздадат 1 млрд. лв. на фирми“, заяви Виолета Комитова.
„За участъците 4,5 6 веднага се заехме да ускорим отчуждителните процедури. Най-тежко е състоянието на 7,8 и 9 лот – там начертаното трасе минава през слаби терени и свлачищни зони, минава през защитена зона от „Натура 2000“, както и през специален обект. Трасето трябва да бъде преместено. Върнахме се към изходна позиция. Чертаем ново трасе и започваме ново геоложко, геодезическо проучване”, посочи още Комитова.
„Защо са дадени пари за 4,5,6,7,8,9? Още нямаме отговор. Тези пари са раздадени от г-н Беличев, според когото, те са били застраховани със застрахователни полици. В България няма застрахователна компания, която да издържи на това – да ни върне 1 милиард по застрахователни полици. Считаме, че тези пари са подложени на огромен риск и не е имало нужда да бъдат раздавани през 2020 г. Открихме незаконни участъци на строежи”, допълни тя.
Председателят на Националната агенция по приходите Румен Спецов заяви, че данъчните проверяват дали изтичането на този ресурс от бюджета не е довел до отклонение от облагане, тоест – дали не е ощетен фиска.
Служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков коментира, че събраната информация съдържа множество данни за нарушения на закона. Проверката продължава, а разследващите са мотивирани да я завършат във възможно най-кратък срок. По случая вече имало образувано едно производство в прокуратурата, в Националната следствена служба, но Рашков сподели, че подозира, че то няма да завърши.
Министърът на вътрешните работи заяви, че за някои участъци от „Хемус“ никой не знае кой работи. „Обявихме, че ще проверим кои са тези. Оказа се, че някои представители на протестиращите са от фирми, на които държавата е платила за тези лотове. В нашето разследване ще трябва да установим кой строи тези лотове, за които е платено авансово. От обществено значение е кои са тези, които строят тази магистрала, по която ние се надяваме да можем да пътуваме. Не можем ли да знаем кой я е изграждал и строил? И утре като стане нещо, ние да търсим отговорен“, коментира Рашков.