През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен.
Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години, разказа пред Българското национално радио доц. Любомир Кендеров, изследовател и хидробиолог.
„Огромни блатни кипариси – дърво, което вече е изчезнало от лицето на Земята“ – подводната гора заема 120 хиляди квадратни метра и в момента се картира, обясни още той в предаването „Преди всички“. Предвижда се мястото да стане обект на защита. Доц. Кендеров поддържа хипотезата, че катастрофично явление е запечатало дърветата с морски седименти.
Известният геолог проф. Христо Пимпирев е един от хората, решили да разгадаят тайната на каменната гора в края на 50-те години на миналия век. С помощта на водолазен екип е изготвена подробна карта и са описани множество дънери, някои от които достигат 4 метра в диаметър, с корени, които се развиват в дълбок въглищен пласт. Неговата хипотеза е, че на това място преди 70 млн. години в края на кредния период са съществували вулкани.