7.1 C
Бургас
събота, март 21, 2026

Проверяват финансиране за близо 400 хил. евро на Иво Аръков от фонд „Култура

Спешна проверка е разпоредена във фонд „Култура“ заради одобрено финансиране на проекти на актьора и изпълнител Иво Аръков на обща стойност близо 400 хил. евро.

Става въпрос за три проекта, подкрепени по линия на Националния фонд „Култура“ по Плана за възстановяване и устойчивост, сред които и филмът „Изолация“, както и музикални инициативи, свързани с дебютния му албум.

По данни на фонда, най-голямото финансиране е по договор за представяне на албума „Glory“ на европейските пазари – над 283 хил. евро. Допълнително са одобрени средства за авторски сингъл – близо 78 хил. евро, както и за създаване на филм – над 80 хил. евро.

В позиция до медиите Иво Аръков заявява, че средствата са по европейски програми и са получени след кандидатстване при равни условия. „Аз съм кандидатствал по тези програми, заедно с още 600 бенефициента. Теглил съм кредит и съм взимал пари назаем, за да финансирам проектите“, коментира той.

По думите му е бил в списъка с резерви и до финансиране се е стигнало след отпадане на други кандидати. „Бях на 8-а позиция резерва“, посочва Аръков.

От Министерството на културата уточняват, че оценяването на проектите се извършва от независими експерти. „Одобряването зависи от НФК и отговорност носят оценителите и верификаторите. Те не са подчинени на министъра“, се казва в позиция на ресорния министър Мариян Бачев.

Проверката трябва да установи дали има нарушения при одобрението на проектите и дали подобни случаи са практика.

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here