7.6 C
Бургас
петък, март 27, 2026

Рекорд: картина на Златю Бояджиев, показана и в Бургас, продадена за над 330 000 евро

Забележителната творба „Две сватби“ на Златю Бояджиев беше продадена на рекордна цена от 280 000 евро на публичен търг, поставяйки нов връх на българския арт пазар.

С включената 18% такса на аукционната къща крайната сума достига 330 400 евро – най-високата цена, плащана за произведение на български художник у нас.

Продажбата многократно надмина предварителната оценка от 20 000 до 35 000 евро. Наддаването е продължило близо 15 минути при сериозна конкуренция между участниците, което е довело до рязко покачване на цената.

По информация от аукционната къща произведението е придобито от български колекционер, като детайли не се разкриват. Очакванията са картината да остане в страната.

Експерти посочват, че високата цена се дължи на отличния произход на творбата, нейната културна стойност и засиления интерес към значими произведения на българското изкуство.

Случаят се определя като прецедент за пазара, който показва нарастващото значение на изкуството не само като културен, но и като инвестиционен актив.

Картината беше показана и в Бургас.

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here