2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство у нас – двама възрастни с едно дете , според данни на КНСБ за месец юни. Доходът за издръжка определено нараства както спрямо първото тримесечие на тази година, така и на годишна база.
Какво още сочат данните за потребителската кошница?
Месечният доход на тричленното семейство Димитрови от София надвишава необходимия според КНСБ нетен месечен доход за издръжка от 2748 лв. Антоанета е счетоводител , а съпругът й Николай – строителен инженер. Въпреки че получават по-висок доход според Антоанета средствата и сега не са достатъчни.
Антоанета Димитрова, гр.София:
„Няма да стигне тази сума за едно дете, та дори и под 14 години защото и децата си имат своите разходи- частни уроци и спортни занимания и компютри искат, което струва пари. Просто си правим сметката за всичко“.
По данни на КНСБ необходимият доход за издръжка през Второто тримесечие на тази година е нараснал спрямо първото с 0.4%, а на годишна база с 5.1 на 100.
По данни на Евростат годишната инфлация в България през май е 2,9%. Защо обаче хората усещат по-висока инфлация?
Виолета Иванова, зам.-директор на Института за социални и синдикални изследвания: „Усещането за по-висока инфлация се дължи на това, че продължават цените на основните хранителни продукти. Това го показва нашето изследване. И то основни продукти, които всекидневно присъстват на нашата трапеза. Наблюдаваме нарастване на цените при зеленчуците, при кафето, при млечните продукти, при сирената. И това естествено води до нарастване на цените и да поскъпва животът“.
Пламен Димитров, председател на КНСБ: „Хранителните продукти са доста по-скъпи, измерени при всякакъв показател и в България, и относителни стойности към ЕС, затова и българинът усеща, че тези парички, които растат в абсолютни стойности в номинално доста сериозно“.
По данни на КНСБ доходите на българите са около 1/3та от средноевропейските и страната ни продължава да е с най-ниското заплащане в Европа./БНТ