Екипите на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП)и десетки доброволци продължават мащабното преброяване на белия щъркел в страната. То се провежда на всеки 10 г. в цяла Европа. Тази година е VII-топо ред международно преброяване, което се прави между 15 юни и 15 юли в две поредни години – 2014 и 2015 година.
„По първоначални данни броят на гнездата с щъркели е с около 20% по-голям, отколкото при последното преброяване през 2004/2005 г. Предстои данните да бъдат подробно анализирани“, коментира Свилен Чешмеджиев от БДЗП, национален координатор на кампанията.
Интересен е фактът, че повечето гнезда извън населените места изчезват и на тяхно място се появяват нови в селищата. Рекорд в това отношение е с. Костиево, Пловдивско, в което преди 10 г. е имало 2 гнезда, а сега екипите на БДЗП са преброили 22. Друга интересна тенденция е, че новите гнезда са главно върху електрически стълбове и част от щъркеловите домове, които при предишното преброяване са били върху сгради и комини, сега са преместени също върху стълбове.
Средно щъркелите отглеждат по 3 малки, но има и многодетни с по 4 щъркелчета, показват данните от преброяването. По време на преброяването не са забелязани някакви сериозни заплахи за белите щъркели. Повечето от старите гнезда са обезопасени и качени на специални платформи, които предпазват птиците от токови удари, а гражданите – от спиране на тока.
Всеки желаеш природолюбител може да се включи в голямото преброяване на щъркелите. На специално създадения от БДЗП сайт www.shturkel.bg можете да въведете данните за гнездо, което сте посетили – къде се намира, колко малки има в него и пр. Участието е много просто, трябва само да попълните данните в рубриката „Въведи данни за гнездо“. Можете да приложените и снимка и GPS координати. Гнездото се отбелязва автоматично на интерактивна карта на сайта.
В края на кампанията през юли на случаен принцип ще бъдат изтеглени имената на 10 доброволци, които са се включили в преброяването и са попълнили електронна бланка в сайта www.shturkel.bg. Те ще получат като подарък книгата „Полеви определител на птиците“, която е наричана още „Библията на орнитолозите“. Участвайки в Голямото преброяване, вие помагате за оценката на качеството на околната среда и опазването на биоразнообразието и ставате част от „науката за хората“ или citizen science – метод, при който обикновените хора участват в значими научни изследвания.
Голямото преброяване на щъркелите продължава у нас до 15 юли. През следващото лято ще бъдат преброени тези населени места, които не са достигнати тази година и ще бъдат обобщени данните. Преброяването на щъркелите е една от най-мащабните природозащитни кампании в света. Тя се прави периодично, тъй като щъркелите са един от най-добрите индикатори за качеството на средата, в която живеем – наличието на чисти води, земеделие с по-малко пестициди, стари дървета и запазена природа.Събитието се организира в международен мащаб от BirdLife International – мрежа от природозащитни организации в 110 страни по света и от немския партньорна организацията NABU.