14.9 C
Бургас
събота, май 18, 2024

В Бургас се провежда работна среща за взаимодействието при участие на деца в правни процедури

Работна среща на тема „Взаимодействие в системата при участие на деца в правни процедури” се провежда в Бургас, съобщиха от полицията. Целта е да се постави началото на бъдеща, координирана съвместна работа между заинтересованите институции в областта на щадящото изслушване и разпит на деца, жертви и свидетели на престъпления и гарантиране правата на децата, участващи в съдебни производства.

Синя стая

Поканените участници са представители на бургаския Окръжен съд; Районен съд, Окръжна прокуратура, Районна прокуратура, инспектори Детска педагогическа стая и  разследващи полицаии от ОДП Бургас, както и представители на дирекция „Социално подпомагане“ и служители на ЦОП.  Срещата ше бъде водена от Надя Стойкова, изпълнителен директор на Сдружение „Институт по социални дейности и практики“ и Мария Атанасова – управител на ЦОП Бургас.

Срещата ще се състои от 09.00  до 15,00 часа в Центъра за обществена подкрепа – Бургас. Тя ще бъде открита от г-жа Мая Казанджиева –  Директор на дирекция „Здравеопазване, социални дейности, превенции и спорт” към община Бургас. Специализирано помещение за изслушване и разпит на деца „Синя стая“ бе изградено в Центъра за обществена подкрепа към Комплекса за социални услуги за деца и семейства. Въвеждането на тази практика цели да се намали риска от бъдещо травмиране на детето, жертва/свидетел на насилие при участието му в правни процедури, както и да създаде достъпност и устойчивост на щадяща за детето услуга предоставяна в сигурна среда.

На срещата ще бъде представен проект на Споразумение за използване на  „Синя стая“  пространство за щадящо изслушване и разпит на деца, жертви и свидетели на престъпления. Предстои подписване на работно споразумение между община Бургас, в качеството й на доставчик на услуги в ЦОП Бургас и представители на съд, прокуратура, ОД на МВР, ДСП, като ползватели на „Синя стая”.

„Синя стая”- състои се от две отделни помещения с два входа. В едното помещение се извършва подготовката и разпита на непълнолетния свидетел, а в другото са останалите участници в процеса, които могат да вземат участие в задаването на въпроси. Те са разделени с т.нар. венецианско огледало, което се използва и за нормални разпити. Двата отделни входа са изградени с цел да няма непосредствен контакт след края на разпита между разпитаното дете и обвиняемия (например). Помещението е оборудвано със съответната аудио-визуална техника. По този начин разпитващия има постоянна връзка с лицата, които задават въпросите и така могат да комуникират помежду си. В стаята също така има компютър, на който се води протоколът. Помещението, в което се разпитва детето е обзаведено като детска стая. Стените са с пастелни цветове, на разположение на детето са играчки и други принадлежности, предразполагащи го към спокойствие по време на разпита. Съответно във втората стая присъстват съдия, прокурор, разследващият орган, обвиняемият и неговият защитник, протоколист и лице, отговарящо за записа от разпита. Участието на родителя е само по преценка на разследващия орган и само след като той се е съобразил със становището на експерта. Така или иначе, родителят не се допуска в стаята, където се разпитва детето.

Идеята на тези специализирани центрове е всичките процедури да се извършат на едно и също място и то еднократно. След това записът от този разпит може да бъде използван от съответните органи: съд, прокуратура, вещи лица при изготвянето на експертизата и т.н.  В България при регистриран случай на престъпление с участието на непълнолетни лица, първоначално детето се разпитва от оперативните органи при съответното РУП, след което се прехвърля към детска педагогическа стая и разследващ полицай. След разследващия полицай, идва ред на наблюдаващия прокурор, който ако реши, че е нужно внася искания за разпит на детето пред съдия. В съдебната фаза детето се разпитва отново, след което въззивните съдии от окръжно и апелативно ниво също го разпитват. Делото в последствие може да бъде върнато за разследване или за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд, с което процедурата на разпит на детето продължава. По този начин според психолози, психиката на детето ще бъде пречупена на цяло или заличена.

 

 

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук