16 C
Бургас
неделя, април 28, 2024

Гранични полицаи луднаха по печени свински уши в Елхово

“Добре, че дойдоха усилките, че градът ни живна. Иначе направо си бяхме със затихващи функции”, казват жителите на Елхово, което е на 20-ина километра от турската граница. Тук местните наричат усилки командированите служители от МВР за охраната на държавната граница.

Снимка:©24chasa

По-възрастните кореняци си припомниха руската дума усиление, която бе неотменима част от речника им, когато армията ни бе част от Варшавския договор и съветските термини бяха общовалидни.

Тогава да те разпределят войник в т.нар. триъгълник на смъртта Елхово – Грудово – Звездец беше чисто наказание. Там бяха най-големите поделения по охраната на турската граница, а службата бе най-тежка и най-дълга.

В онези години Елхово имаше над 20 000 жители, голяма част от които семейства на военни от цялата страна, изпратени да служат в полка, смятан за тежката артилерия на българската армия.

След като България стана член на НАТО, поделението бе закрито. Останаха само старите Гранични войски, вече преобразувани в Регионална дирекция “Гранична полиция”. Жителите на градчето пък намаляха наполовина. Десетки военни блокове оттогава стоят празни.

В последните 20-ина години обаче градът периодично се радва на някакво оживление, което го спасява от пълен застой. Развитието му е на приливи и отливи.

След откриване на ГКПП Лесово районът се оживи. Преди 10 г. пък англичаните, втурнали се масово да купуват стари къщи в запустелите села, дадоха тласък на местния бизнес. Само за месеци бяха открити десетки агенции за недвижими имоти и хората успяха да продадат изгодно неизползваеми къщи по селата. През летните месеци по главната улица чужденците бяха повече от местните.

Сега малка част от англичаните останаха да живеят във “втория” си дом. Повечето си тръгнаха разочаровани, обявиха къщите си за продажба, но пазарът е замрял. На тяхно място от година се настаниха командированите гранични полицаи да подсилват турската граница. Идват от цялата страна. Най-много са настанени в Елхово, защото точно в този участък са заловени 85% от нелегалните бежанци.

В началото униформените спяха в хотели в Ямбол и Сливен. В Елхово за нощуване оставаха по-малко, защото има само няколко хотелчета. През 2007 г. градът е разполагал едва с 32 легла за настаняване и са били реализирани 1232 нощувки. През 2013 г. вече има регистрирани близо 400 легла, като 60 от тях са в хотели, а останалите са в частни квартири.

За миналата година общината отчита 24 700 нощувки, като се очаква за тази година те да нараснат с поне 50%. Приходите от нощувки през 2007 г. са били едва 27 000 лв. Шест години по-късно сумата вече е достигнала рекордните 500 000 лв.
Този ръст се дължи на пристигналите усилки, доволни са в Елхово.

Когато през миналата есен стана ясно, че командированите полицаи ще се задържат по-дълго, а времето за пътуване до границата от Сливен или Ямбол е близо 2 часа, в Елхово трескаво започнаха да стягат и категоризират стаи за спане, за да се преместят командированите по-близо.

Предвидливи хора наеха дори по няколко апартамента от изселили се собственици, ремонтираха ги и ги преотдават под наем на Гранична полиция. Празни жилища в града колкото искаш и всички се втурнаха да стават хазяи.

Семейства се сместиха на един етаж в къщите си, а другия отдават на униформени. Общината бе залята от молби за категоризация на места за настаняване.

По 20 лв. на вечер плаща Гранична полиция за спане на всеки свой служител, а те са стотици. Така дори и от една стая с две легла за месец собственикът изкарва 1200 лв.  В големите апартаменти са настанени по 4-ма, от което печалбата е двойна. Усетили новата ниша за изкарване на пари, местните се изпокараха.

“Има такива, които са боядисали едно мазе, сложили една маса с 2 стола и искат полицаи да приемат! Дори леглата им са още с пружини вместо матраци, а се сърдят, че при тях не идват наематели”, възмущават се хора, инвестирали в оборудване на жилища за усилки.

Изискванията на наемателите са да има климатик, кабелна телевизия, интернет, бойлер, оборудвана кухня и др. удобства. Някои хазяи на повече стаи под наем са наели и камериерки, които да чистят на униформените. Те пък са много доволни от местното гостоприемство. Живеещите в къщи се радват, че домакините им устройват посрещане под лозниците в двора със скара и бира. Повечето полицаи вече идват 3-4 пъти в командировка от по 15 дни и вече са се сприятелили с домакините.

Дневно получават и по 20 лв. командировъчни. Тях пък ги харчат основно в хранителните магазини, които се радват на невиждан оборот. Опашките в единствения голям супермаркет вече са всекидневие. Цените обаче леко са се повишили, констатират местните и предполагат, че е точно заради външните в града.

Кафенетата винаги са пълни, а ресторантите, в които преди рядко някой си поръчваше вечеря, сега не смогват да обслужат клиенти. Истинска атракция за полицаите, които идват от цялата страна, са печените свински уши, които се предлагат в ресторантите. Порция от 400 г струва 5 лв. Служителите на МВР твърдят, че в никой друг град не са виждали да се сервират свински уши. Казват, че са вкусни.

И оборотът в магазините се съживи. “Все някой си е взел по-малко чорапи или бельо от необходимото и пазаруват при нас. Козметика за бръснене, тоалетни принадлежности също се харчат”, казват продавачи.

Като че ли и железарските магазини намазаха от гостите. Триони се купували през зимата, защото с тях даващите 12-часови дежурства си режели дърва за огън, за да се постоплят на браздата. Сега пък вървели найлоните, брезентът, скарите. Продавали се фенерчета, които граничните полицаи ползват по време на нощния наряд в гората.

В двата свободни дни между смените усилките отскачали до река Тунджа на риболов, така че и рибарските магазини живнали с продажби на сгъваеми полеви масички и столчета.

“Казаха, че заради поставените телени заграждения ще намалее броят на живата сила по границата. Действително идват по-малко полицаи, дано да не ги спрат съвсем”, надяват се в Елхово. Твърдят, че въпреки 30-километровата ограда, висока 3 м, бежанците не се спирали. Пробват да режат с ножици бодливата тел, премятат брезент и се опитват да прескочат или пък ползват дървета, разказват местните.

От нелегалните емигранти работа имат и адвокатите в градчето. За всеки случай на заловени на браздата се образува досъдебно производство. За разпитите на чужденците задължително се назначава служебен защитник. Тарифата е около 150 лв. за обвиняем.

Ако в групата са повече, каквато е практиката, адвокатът получава за всеки следващ по 75 лв. За предоставена правна помощ в почивни и празнични дни възнаграждението се увеличава с около 50%. Хонорарите се изплащат от Националното бюро за правна помощ, чийто бюджет от близо 9 млн. лв. за т.г. едва ли ще стигне.

При явяване в съдебна зала по дело за незаконно преминаване на границата адвокатите получават допълнителен хонорар. Достатъчно е на месец да те повикат веднъж за група от десетина африканци и си заработил една прилична месечна заплата. Напоследък обаче рязко падна броят на заловените чужденци, с което и работата на защитниците намаля. Досега районният съд е гледал 709 дела с 1021 подсъдими.

Наскоро служебното правителство обяви, че по-ефективно и по-евтино ще излезе на държавата, ако се вдигнат заграждения по целия 130-километров участък на българо-турската граница. Ако това се случи, броят на командированите служители драстично ще спадне, а в Елхово ще тъгуват за усилките, които съживяваха градчето.

24chasa

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук