16 C
Бургас
четвъртък, май 2, 2024

Директна видеовръзка с Япония се осъществи в Бургаският университет

Новата конферентна зала и работните помещения на Лабораторията по математична химия към Университет „Проф. д-р Асен Златаров” бяха официално открити от Кмета на Бургас Димитър Николов. Ръководителят на лабораторията проф. Ованес Мекенян и екипа му осъществиха директна видеовръзка с водещ научен институт в Япония, който ползва софтуерните продукти и математични модели на бургаските учени. Близо 30 години лабораторията поддържа водеща световна роля в молекулното моделиране, чрез високо-технологичен софтуер. Интелектуалният продукт на екип от над 30 учени с ръководител проф. Ованес Мекенян се ползва от най-големите  световни индустриални химически компании като „Проктър и Гамбъл“, „ЕксонМобил“, „Юниливър“, „Дюпонт“, 3М, „Л’Ореал“, „Дау-кемикъл“ и др.

Кметът Димитър Николов, проф. Мекенян и проф. Петко Петков-ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” демонстрираха с най-съвременната техника директна аудио и видео-връзка. Учените от института в Япония разказаха за 10-годишното си успешно сътрудничество с Лабораторията по математична химия и посредничеството й с Европейската химична агенция.

„Реализацията на нашите идеи на световно ниво е поради факта, че лабораторията се развива точно тук в Бургас и е модел за създаване на наука в големи мащаби. Като уникално научно звено в сферата на висшето образование в България реализира продукти на пазара и инвестира получените средства в нови изследвания. ЛМХ се финансира единствено от собствени средства. През април 2012 година ще бъдем домакин на срещата на страните членки от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОЕСD). Лабораторията по математична химия има постижения в изграждането на хармонизиран инструментариум за компютърна оценка на риска от химични съединения за целите на ОЕСD’’ каза проф. Мекенян.

Уникалната техника предоставя нови възможности пред бургаските учени за една интегрирана електронна комуникация със света. Новата зала единствена в Югоизточна Европа ще улесни комуникацията на екипа, който успява да прогнозира токсичността на химическите съединения. Софтуерните модели се прилагат и за регулаторни цели по опазване на околната среда от Държавните агенции на САЩ, Канада, Дания, Германия, Япония, Австралия и други развити държави.

 

 

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук