11 C
понеделник, май 6, 2024

Нефтохимик 2010 – отново на финал

Осми пореден финал в женското първенство ще играе отборът на Нефтохимик 2010. Това стана факт, след като бургазлийки спечелиха полуфиналната серия с Монтана 2003 с 3:2 победи. В решителния пети мач игран в Бургас тимът спечели със 78:72. Така от 21 април (събота) Нефтохимик ще започне финалната серия с Дунав 8806, а ден по-рано Монтана излезе в първи мач за бронза срещу Левски. В последните три сезона под името Лукойл Нефтохимик именно бургазлийки спечелиха титлата при жените.

Олга Дубровина бе най-резултатна за победителките с 19 точки, като направи и 6 асистенции. Мария Цанкова добави 18 точки, а 16 вкара Катерина Дорогобузова.

За гостите от Монтана Димана Макариева направи дабъл дабъл със 17 точки и 10 борби. Ивелина Вранчева се отчете със 17 и 7, а 14 точки отбеляза Камелия Михалкова.

Двата отбора играха равностойно през първата част, като на няколко пъти си смениха водачеството. Най-голямата разлика дойде в началото, като тя бе 5 точки в полза на домакините. Монтанки бързо изравниха играта, а след това и поведоха на няколко пъти. Преднината им обаче не стана по-голяма от една точки. В крайна сметка частта завърши с 3 аванс за бургазлийки.

Бургазлийки продължиха да водят и във втората четвърт, а на два пъти Монтана изравни. След второто изравняване гостите дори поведоха, но Нефтохимик бързо си върна преднината. Монтанки пак успяха да изравнят, но първото полувреме завърши с две тройки на Силвия Пеева и на Анна Соколан и шампионките бяха напред с 45:39 на почивката.

Само за три минути след паузата гостите се доближиха само на 1 точка от съперника. Последваха няколко неуспешни атаки и от двете страни, а с два поредни коша по средата на третата част Монтана вече бе напред с 3 точки. Домакините направиха същото и си върнаха авансът от 1 точка, а след размяна на по две и за двата отбора, след 30 минути Нефтохимик водеше с 55:54.

В последната четвърт двата отбора продължиха да играят кош за кош, като все пак през повечето време домакините поддържаха малка преднина. След средата на частта те водеха с 4-5 точки, като минута преди края монтанки свалиха на 3. След това обаче домакините решиха мача, тъй като вкараха четири наказателни, между които гостите пропуснаха да отбележат.