14.9 C
Бургас
събота, май 18, 2024

ОП „Спортни имоти“ ще стопанисва порта в Сарафово

Общинското предприятие „Спортни имоти” ще стопанисва новоизграждащото се рибарско пристанище в кв. „Сарафово”, ако общински съвет – Бургас приеме предложението на зам.-кмета по финанси Красимир Стойчев. Предстои да бъде издадено разрешение за ползване и да се изготвят необходимите документи за промяна на обстоятелства в регистъра на пристанищата на Република България и Удостоверението за експлоатационна годност на рибарско пристанище „Сарафово“. След приключване на гореописаните процедури общинското пристанище ще е в състояние да приема и обслужва плавателни съдове.

Сарафово

Строително-монтажните работи се осъществяват по проект „Реконструкция и модернизация на рибарско пристанище „Сарафово“ съфинансирано по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” (2007 – 2013 г.), Приоритетна ос 3: „Мерки от общ интерес“, Мярка 3.3.

Съгласно одобрени работни проекти и разрешение за строеж № РС-52/20.09.2012 г., обектът представлява реконструкция и модернизация на рибарско пристанище „Сарафово“, включващо брегова кейова стена, оградителни съоръжения (източен и западен мол), зона за акостиране и швантоване на 104 бр. лодки и 6 бр. риболовни кораби, спусково устройство – хелинг с площадка за ремонт на кораби, зони за ратоварване и сортиране на улова, административна сграда с прилежащ покрит пазар за първа продажба на риба, складови помещения за амбалаж, за инвентар, помещение с хладилен склад за улов и ледогенератор, паркинг за 103 бр. леки и 4 бр. тежкотоварни автомобили, колонки за електрозахранване и водоснабдяване на плавателните съдове и др. елементи на благоустрояването, ВиК и ел. мрежи и съоръжения, водопроводно отклонение. След въвеждането в експлоатация, обектите, съставляващи пристанището ще бъдат отразени в кадастралната карта с отделни идентификатори.

Пристанището е с един вход/изход за автомобилен достъп. Достъпът се осъществява по проектирания път свързващ пристанищната територия с кв. Сарафово. На входа е разположена сграда за охрана – пропускателен пункт с контрол на достъпа чрез портал. Основната обслужваща пристанищна сграда е разположена в непосредствена близост до площадките за разтоварване и сортиране на улова. Сградата е условно разделена на два овални обема, разделени от покрития пасаж покрито тържище за първа продажба на улова с 20 броя маси. Единият обем се състои от складови помещения, а в другият е поместена администрацията и битовите помещения, необходими за пристанището. Цялата пристанищна територия е осветена и снабдена със системи за видеонаблюдение.

Съгласно Договор 150/08.01.2013 за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОПРСР, по-конкретно Чл. 19, ал. 5 гласи следното: „За срок от 5 (пет) години от сключване на настоящия договор, бенефициентът (община Бургас) е длъжен: т. 2 да не продава, дарява да не прехвърля правото на собственост и/или преотстъпва ползването на активите, предмет на подпомагане, под каквато и да е форма с изключение на случаите, когато това се изисква от закон.“

Необходимо е да бъде избран оператор на пристанището, който следва да бъде вписан при промяна на данните в Регистъра на пристанищата на Република България за територията на пристанището дължината на кейовия фронт, както и за пристанищните услуги, за които операторът е получил достъп, аргументира се Стойчев в докладната си записка до местния парламент.

Операторът следва да спазва законовите изисквания и да поддържа статистически данни съгласно Закон за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България (ЗМПВВППРБ) и Наредба № 9 от 29.07.2005 г. за изискванията за експлоатационна годност на пристанищата (Наредба № 9/2005 г.), както и да заплаща изискуемите такси към Изпълнителна агенция „Морска администрация“.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук