14.9 C
Бургас
събота, май 18, 2024

Получи се! Учени направиха ток от сероводорода в Черно море

Учени успяха да получат ток от сероводорода в Черно море. Това стана по време на експедиция на български специалисти на борда на кораба „Академик“, който се завърна от мисията си. Експериментът завърши успешно, съобщи ръководителят на екипа проф. Венко Бежков, директор на Института по инженерна химия при БАН.

Снимка: в. „Преса“

За първи път бе използвана вода от 1000 метра дълбочина, където няма кислород. Чрез специална инсталация сероводородът бе преобразуван в енергия, предаде pressadaily.bg

„Опитите в реални условия показаха, че 90% от опасния газ могат да бъдат използвани. На второ място стана ясно, че добивът на ток трябва да става на платформа в Черно море, вместо водата от дълбините на водния басейн да се транспортира до сушата.

„Ние бяхме на 90 км в морето, ако оттам водата трябва да се пренася по тръбопровод, ще излезе скъпо“, обясни ученият.

В дълбините на Черно море се съдържат около 4,6 млрд. тона сероводород и от тях при преработка може да се получат 31 млн. мегаватчаса електроенергия.
Засега този ресурс остава неизползван. Всяка година сероводородът се увеличава със 78 млн. тона, които са еквивалент на 43 млрд. куб. метра природен газ. Освен това преработката само на този прираст би спасила от загиване флората и фауната на водния басейн.

Все още в света никой не е произвеждал промишлено ток от сероводород. Това е така, защото Черно море е уникално хранилище на този енергоносител, обясняват експертите.

Работата на инсталацията продължава, съобщи професорът. Сега целта ни е да увеличим нейната мощност.
Проектът бе стартиран в края на 2011 г. и трябва да приключи в края на тази година. Общата му стойност е 300 хил. евро.

Нашите работят с експерти от Грузия и Румъния

В проекта за получаване на енергия от сероводорода в Черно море участват и учени от Грузия и Румъния. „Нашият екип бе от 8 души, освен това имаше няколко химици от Института по океанолия, които вземаха проби и ги анализираха“, разказа проф. Бежков.

Инсталацията в момента не е голяма, но е достатъчна за експеримента. С нея по метода на електролизата от сероводорода се получава водород, който се превръща в електроенергия с помощта на горивна инсталация. Тя може да бъде инсталирана на платформа или на кораб.
Възможно е също водородът да се компресира и да се използва за други цели. Според учените експериментът дава отговор на много въпроси, свързани с конструктивните особености на електролизатора и работните условия.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук