16 C
Бургас
четвъртък, април 25, 2024

Рапаните намаляват

Рапаните по българското Черноморие намаляват. Това сочат наблюденията на специалистите в Института по океанология във Варна. Според тях една от причините за това са прекомерния улов и дънното тралене. Повече от 20 години уловът от рапани се изнася основно за Корея и Япония, съобщава БНТ.

През последните четири години в България уловът на рапани е намалят с около 1000 тона. Освен че са на изчезване, те са и по-дребни. Търговците предпочитат по-едрите екземпляри, защото се преработват по- лесно, а към останалите нямат интерес. Според специалистите, трябва да се търси баланс между екологията и икономиката.

Доц. Елица Петрова – директор на Института по рибни ресурси – ССА във Варна коментира: „Рапанът е инвазивен вид, който попада в Черноморския басейн през 50- те години на миналия век. Унищожава всички стридни и мидни банки по Руските брегове, след това се пренася на нашия бряг, а всъщност мидените популации и филтрират големи количества вода.“

Ето защо и тази година от Института по рибни ресурси продължават работата по проекта за опазване на рапаните и на черната мида. Учените са на мнение, че с цел запазването на тези екземпляри трябва да се изследва Черно море всяка година.

„А по отношение на ефекта и регулацията на тези процеси, това може да стана само, ако се приложат регулативни мерки, които в течение на годините не са прилагани, поради различни причини.“, смята доц. Петрова.

За да бъдат ефективни взетите мерки, трябва да се извършва и непрекъснат контрол от браншовия сектор „Рибарство“, казват още експертите. За разлика от България, в съседна Румъния все още се радват на богат улов на рапани и миди.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук