18.8 C
Бургас
събота, май 11, 2024

Съдържа ли ГМО вашата закуска?

Бързам да предупредя! В редовете, които ще прочетете по-надолу става почти изключително дума за САЩ! Които са известни като „раят на ГМО храните“. И въпреки че уж в България и ЕС много от ГМО продуктите са забранени, те директно или индиректно все по-често намират своя път към нашата трапеза. И някой ден може би толкова ще свикнем с тях, че няма да ни правят впечатление. Ако оживеем.

Дали модифицираните лабораторно продукти от нашия живот са вредни или не, изобщо няма да коментирам – по темата е писано неведнъж. По-интересното за момента е да научим в кои масови за пазарите продукти (дори извън САЩ, заради износа) почти гарантирано се съдържат модифицирани организми. И то не толкова за да се плашим (генетичните промени би трябвало да са правени за наше добро), а за да имаме представа до каква степен намесата на хората в гените, в основните блокчета на живота е факт. Едва след това всеки може да прави заключенията за себе си – четейки, сравнявайки, коментирайки.

Мед

Сигурно е трудно да си представите, че медът може да съдържа ГМО, защото продуктът се произвежда от пчели (говорим за истински мед, а не менте!). Но за да произведат мед, пчелите трябва да получат отнякъде цветен прашец, нали? Но последният, особено в САЩ, се събира от насекомите без да може да се контролира – от модифицирани генно или не модифицирани растения. Много често пчелите събират прашец от царевицата, която без тях би имала проблем с въздушното опрашване. И това не важи само за САЩ – по цял свят пчелите събират този компонент от най-различни растителни култури, като пчеларите днес все по-трудно могат да гарантират, че тяхната продукция не съдържа ГМО. В същото време учените работят над… генетични модификации на самите пчели! Това според тях се прави по редица причини и макар такива трансгенни пчели днес да не се използват за продукция на мед, то това може и да се случи в много близко бъдеще.

Соя

Много от здравословно хранещите са днес хора се стараят да не консумират червено месо и предпочитат неговия „заместител“ – соевите продукти. Според някои данни обаче в САЩпроцентът на соята, съдържаща ГМО достига до… 93%! Модифицираната соя е устойчива на хербициди, което позволява на фермерите да ги използват смело  за унищожение на вредни плевели, като в същото време самата соя остава невредима.

Много хора си мислят, че соята е съвсем малка част от трапезата им, но в крайна сметка соевото масло, добивано от това растение е съставен елемент на всякакви видове чипсове, пълнозърнест хляб, крекери, курабийки, пици, житни десертчета, подправки, майонеза, десертчета от мюсли. И тук не броим очевидните соеви продукти, като мляко, соев сос, тофу. Установено е, че само около 7% от соевите зърна, добивани и обработвани в САЩ не съдържат ГМО. Затова и вероятността като се храните да поглъщате модифицирана соя е доста голяма. Дори извън Щатите.

 

Захар

По-голяма част от количествата захар се произвежда от растения, набъкани от ГМО. Захарта се произвежда както знаете от захарно цвекло и захарна тръстика, а в САЩ те се отглеждат като ГМО. През 2010 година министерството на селското стопанство на САЩ престана да контролира отглеждането на захарно цвекло от сорта „Roundup Ready”. Това позволи на фермерите из цялата страна да преминат към тази устойчива на хербициди култура, създадена от корпорациятаMonsanto. Според данни от 2012 година, генно модифицираното захарно цвекло достига около 90% от целия добив на това растение в САЩ. А това значи, че всички захарни продукти, получени от него и използвани в любимите на всички сладки вкуснотии съдържат ГМО.

Трудно е да се преброят всички продукти, които използват в състава си обикновена захар. Ако в описанието към продукта обаче е добавена думичката „захар“ или набиращият популярност царевичен сироп, то в 90% от случаите това е ГМО.

Памук

Знаем, какво ще си помислите – да, вие не ядете памук. Разбира се, не сте длъжни да ядете памучни топченца или да си гризете ризата, но памукът има и други области на приложение. Генно модифицираният памук отново е почти повсеместно добивана култура в САЩ – над 90% от него е такъв. Той се използва при създаването на масла, които се добавят към храните вече повече от 100 години. В Щатите такова масло се използва при приготвянето на салати, като е изчислено, че 56% от дресинга на салатите съдържа това масло. Останалите 36% се използват при пърженето на хранителни продукти, като картофките в заведенията за бързо хранене или картофен чипс.

Ако си мислите, че лесно можете да избегнете употребата на тези масла, то често грешите. В САЩ много хранителни продукти – крекери, соленки, чипсове, ядки, палачинки и дори някои видове козметика съдържат масло от памучно семе много по-често, отколкото други масла.

 

 Канола (рапица)

Рапичното масло е любимо на много ресторанти, но… познайте – и то се произвежда от ГМО култури. И отново цели 90% от добива на рапица в САЩ е ГМО. Това създава проблеми на фермерите, които опитват да използват в посевите си природни, натурални семена. По време на опрашването прашеца на обикновените растения често се смесва с този на растения съдържащи ГМО и това дори води до куриозни, драматични случаи на осъдени фермери, които са обвинени в присвояване на патентованите ГМО продукти.

Рапицовото масло влиза в състава на множество продукти и почти винаги е изработено от ГМО рапица. Това са продукти, като фъстъчено масло, замразени картофки (бланширани картофи, палачинки и др.), шоколадов сироп, ръжен хляб, цитрусови газирани напитки, соленки, майонеза, някои зърнени храни, чипсове, крекери, мюсли, маргарин, пуканки./ HICOMM

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук