12.1 C
Бургас
сряда, май 1, 2024

Туристи спят в 200 годишни къщи в Странджа

В село Бръшлян, което се намира в Природен парк Странджа, туристите могат да отседнат в 200 годишни къщи, съхранени до наши дни. От 1982 г. селото е обявено за архитектурен и исторически резерват и е пример за това, как  съхраненият  бит и култура привличат туристи от цял свят. С така нареченият туризъм на гостоприемството се запознаха деца и родители от Бургас  по време на обучително пътуване по международен проект Be Natur. Целта на проекта е  да се повиши осведомеността за възможностите  за развитие на устойчив туризъм в зоните от Натура 2000 мрежата и Парк Странджа.

Селото привлича най-вече с автентичните си къщи от 18-19 век. 76 от тях са паметници на културата, 9 с национално значение.  В част от тях се посрещат туристи.

В  Етнографска къща- музей туристите могат да се запознаят с типичната странджанска архитектура и с бита на хората през 18 и 19 век. Приземният  етаж е иззидан с камъни и е служил за обор. Днес е превърнат в стая на занаятите и всеки посетител може да се опита да тъче на автентичен стан. Вторият, дървен етаж с  талпени стени. Може да се види характерното за Странджа огнище, което заема цялата стена и характерния за странджанската къща стобор, където се намирал селския нужник.  Характерно още за този тип къщи в Странджа е, че  всички помещения са наредени едно зад друго в дълбочина, като в стаите се влиза от една в друга.

В Бръшлян е възстановено и килийното  училище , което се намира  в пристройката към църквата „Св. Димитър”. Училището е основано през 1871 година и първоначално там са се учили на четно и писмо 12-13 годишни момчета. Заплатата на даскала се е плащало от доброволните дарения на местното население, чрез църковното настоятелство. Децата в групата имаха възможност да видят дървеното сметало и восъчните плочи, върху които са се изписвали буквите .

Една от целите на проекта Be Natur, освен опазването на биоразнообразието,  е и развитието на еко земеделие в защитените зони, максимално близко до начина, по който са се отглеждали различни култури в миналото. Групата от Бургас имаше възможност да  разгледа Музея на традиционното земеделие, където е уредена и изложба „Пътят на хляба”, показваща всички етапи на производството на хляба-  от сеитбата до странджанската пеш. В музея на открито могат да се видят също  стари земеделски инструменти, а жените от местното дружество ще ви поканят на типична странджанска седянка. Многобройните туристи, които посещават селото през лятото, с удоволствие се включват в странджанските хора и наричания, както и  във възстановката на типичния пролетен обичай-  филек.

Посещенията на природни обекти, защитени зони  и села в Странджа, организирани от Дирекцията на ПП ”Странджа” по проект Be Natur,  имат за цел  да  формират  екологосъобразно мислене и поведения. Показва се на терен, как може да се намали максимално разрушителното поведение на хората към природата и се дават  примери за хармонично съжителство на Човек- Природа. Бръшлян е модел, как може да  се развива  туризъм, максимално близко до природата, без човешката намеса да вреди на околната среда и защитените зони.

 

Международният проект BE-NATUR – „По-добро управление и прилагане на мерките за защита в зоните от мрежата Натура 2000”, се финансира по Оперативна Програма „Югоизточна Европа”.

В проекта участват общо 14 партньора от 7 държави: Унгария, Австрия, Италия, Румъния, , Гърция, Сърбия и България. Продължителността на проекта е 36 месеца, като изпълнението му ще приключи на 31 януари 2014 г. Одобреното финансиране за дейностите в България, управлявани от ДПП Странджа възлиза на 174,000 €.

 

 

 

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук