Ще бъдем първата европейска страна, която към средата на годината не е влязла в зоната на дефицитите. Това обяви водачът на листата на Коалиция за България в Бургаския регион Пламен Орешарски на среща с ректора и преподавателите от Университета „Проф.д-р Асен Златаров“ в Бургас. Не е нужно да се убеждаваме защо ни е нужен излишъкът, защо ни е финансовата стабилност. Достатъчно е да си спомним какво се случи, когато я нямахме, коментира финансовият министър. Когато макроикономическото и финансовото състояние на държавата не е добро, за никакви други политики не можем да говорим, каза той.
Финансовата стабилност ще ни даде възможност да излезем по-леко от кризата в сравнение със съседните ни страни и дори с развитите европейски икономики, поясни Пламен Орешарски.
„Бюджетната цел е инструмент на икономическата политика“, сподели пред колегите си финансистът, който припомни, че основната му професия е университетски преподавател. Най-безмилостните коментатори на темата за бюджетния излишък са пенсионерите сутрин в автобусите и те интуитивно чувстват, че изразът „излишък“ говори за нещо скрито от тях, каза Орешарски. Наличието на бюджетни резерви обаче позволява да запазим включително и тяхното благополучие.
Това ще бъде първата година от 60 години насам, когато световната икономика ще реализира отрицателен растеж. Възстановяването ще е сравнително бавен и труден процес, но не мисля, че ще трае 10 години, прогнозира финансистът.
У нас благодарение на благоразумната фискална политика, възстановяването може да е сравнително безболезнено. Още в края на миналата година правителството направи амбициозен антикризисен план. Докато правителствата на други страни изляха за стабилизиране само на банките суми, които трудно се изписват, у нас не беше даден нито лев за капитализация на банковия сектор, припомни Орешарски.
В контекста на заложените буфери и фискалния резерв от 8 млрд. лева не мисля, че се налага актуализация на бюджета, каза Пламен Орешарски. Възможно следващото правителство да вземе такова политическо решение, каза финансовият министър, но то ще бъде подложено задължително на обсъждане от народните представители.
Не е наложително според финансиста и обсъжданото от някои политици и икономисти ново споразумение с МВФ. Ако искаме бързо да влезем в еврозоната, по-добре е да покажем устойчивост и самостоятелност при справянето със ситуацията, коментира Орешарски.
Антикризисната програма на правителството може да се доразвие, съобщи Орешарски, но това няма да е коректно в предизборната ситуация. Нужно е обаче да се сформира правителство веднага след изборите, за да се подготви час по скоро следващата финансова година. Година, която се надявам да е малко по-добра, макар да не мога да вярвам, че няма да е под знака на кризата, сподели откровено Пламен Орешарски.
Ако обаче се справим, ще имаме добри стартови позиции за развитие на икономиката в следкризисния период. Имаме идеални предпоставки за това – стабилна среда, устойчива фискална позиция, симптоми за преструктуриране на икономиката, които показват тенденции за развитие и на модерни отрасли – технологии, научни изследвания.
Приоритетното развитие на образованието трябва да продължи, каза Пламен Орешарски. Само за вашия университет увеличението на субсидията е около 1.6 на сто в сравнение с 2005 г., каза той на колегите си от Бургас. В национален мащаб ръстът е гигантски, коментира финансовият министър, защото през 2005 г. средствата за научни изследвания бяха 5 млн. лв., докато сега фондът разполага със 100 млн.лв. Не са достатъчни, призна финансистът, но са движение в правилната посока.
След срещата с преподавателите Пламен Орешарски отговори в неформална среда и на въпроси на студенти от икономическите специалности на университета. Младите хора се интересуваха от вариантите за излизане от кризата, от обсъжданите идеи за ново споразумение с МВФ, от коментарите на други български и световни икономисти, както и от преподавателската дейност на финансовия министър.