В последните години в СПА индустрията у нас са инвестирани над 1 милиард евро. Това съобщи в Поморие Стефан Шарлопов -председател на Българския съюз по балнеология и СПА. Утре в морския град ще бъде официално открит 18-тия Годишен Конгрес на ЕСПА. Шарлопов каза още, че има интерес от руски, украински и арабски компании да инвестират у нас в развитието на този вид туризъм. В България има 300 СПА хотела, които отговарят на критериите на Европейската СПА асоциация. 36 от тях членуват в Българския съюз по балнеология и СПА . 8 от хотелите са сертифицирани от ЕСПА и 8 са в процес на сертификация, съобщи Шарлопов.

„В миналото всеки хотел с джакузи и кошетка за масаж слагаше марка- СПА. Това беше опасно за България и индустрията. С новия Закон за туризма този въпрос се регулира и няма вече опасност България да стане менте СПА дестинация. ЕСПА подари на България критериите. Добрата новината е, че България е втора след Исландия по наличие на минарлни води и зони със специален климат, което е наше предимство.”, каза Стефан Шарлопов.
В момента делът туристите, които идват в България с цел СПА туризъм е малко над 4%, но амбицията на Българския съюз по балнеология и СПА е на спа туризма да достигне 30% от общия туристически бизнес в България. „ 18-тия Годишен Конгрес на ЕСПА ще постави България на СПА картата на Европа”, каза президентът на БСБСПА.
Кметът на Поморие Иван Алексиев заяви, че с Поморийското солено езеро и уникалната поморийска кал, градът отдавна се е наложил като столица на СПА туризма в България.
Президентът на ЕСПА – Мартин Плахи каза, че на форума ще бъдат обсъдени предизвикателствата пред СПА туризма, а в дискусиите ще вземат участие 100 делегати от 16 държави.
Домакин на 18-тия Годишен Конгрес на ЕСПА е петзведният Гранд Хотел Поморие, който е един от малкото сертефицирани хотели за СПА туризъм у нас. Изпълнителният директор на хотела Бисерка Хънкова благодари за оказаната честа.