9.9 C
събота, април 27, 2024

Летящ старт за Григор в Лондон

Григор Димитров дебютира с трудна победа във финалния турнир на ATP в Лондон. В първия си двубой от група „Пийт Сампрас“ най-добрият ни тенисист надви с 2-1 Доминик Тийм. Така той изравни баланса си срещу австриеца, който е под №4 в световната ранглиста – двамата вече имат по три успеха в срещите помежду си.

Снимка: Reuters

Григор игра много стабилно в първия сет и можеше да пробие съперника си още за 2:0, но Тийм някак оцеля в битка, продължила повече от 10 минути. Неизбежното обаче се случи в шестия гейм, когато австриецът допусна колебания при първия си сервис, а Димитров натисна на ретур. След 4:2 двамата тенисисти взеха всичките си подавания, а този развой бе изцяло в полза на българския тенисист – 6:3.

В тази фаза на двубоя Гришо спечели 89% от всички разигравания след първия си сервис срещу 37% на противника му, като записа три аса и три двойни грешки.

Втората част бе далеч по-равностойна, като Тийм стализира подаванията си и приложи повече агресия при разиграванията. Григор обаче също остана на ниво, а сетът вървеше без пробив до 5:5. Българинът изглеждаше близо до ключов пробив в 11-ия гейм, но страхотен уинър и два аса след 30:40 измъкнаха Тийм от тежката ситуация. Следващата част бе най-слабата за Гришо от началото на мача и той допусна пробив на нула, с което резултатът стана 1-1.

Третият сет отново вървеше гейм за гейм до 3:3. Тогава Димитров показа невероятна класа и проби на 15. Особено ефектно бе последното разиграване, при което и двамата тенисисти бяха на мрежата, а Гришо сложи точка с прецизно изпълнение на милиметри над мрежата. Вместо обаче да приключи мача при 5:4 в своя полза, хасковлията допусна първи пробив. И за да стане съвсем драматично, на свой ред проби веднага след това за 6:5.

Заключителната част също бе истински трилър – Димитров поведе с 40:15, но пропиля два мачбола, преди да вдигне победно ръце.

Снимка: Getty Images

Следващият съперник на Гришо ще бъде победителят от двубоя между Рафаел Надал и Давид Гофен, който ще се играе по-късно тази вечер. Българинът ще излезе отново на корта в сряда от 22:00 часа.