11.5 C
Бургас
събота, април 20, 2024

Анблок: Три инспекции на малкия плаж до к-г „Делфин“

Три институции извършиха проверка на малкия плаж до къмпинг „Делфин“, след подадени сигнали за нерегламентирано строителството на ивицата. До инспекцията се стигна и след гражданска аларма за блокиран достъп до най-стария нудистки плаж по Южното Черноморие.

Според твърденията на туристите, работниците гонят хората от плажа с обяснението, че се работи по подготовката за лятото, а плаж „Делфин“ от тази година е частен.

До няколко дни от Министерството на туризма трябва да стане ясно спазена ли е схемата за разполагане на временните обекти от страна на наемателя. От миналата година ивицата се стопанисва от пловдивското дружество „Тйва Интернешанъл“.

Екип, нает от фирмата, още преди месец започна подготовката за лято 2018-та. Към момента е изградена временна, дървена постройка, част от дървена платформа и ограда. За какво точно ще се използва постройката обаче все още не е ясно.

Инспекция на място беше направена и от администрацията в Царево. Според кмета на общината Георги Лапчев, теренът над плажа попада в пределите на Природен парк „Странджа“. Именно това стана причина през миналата година да се поиска премахване на дървеното стълбище, водещо до плажната ивица.

Непосредствено преди изграждането й, бяха изсечени дърветата и растителността. Тогава наемателят отрече да има връзка със случващото се, а разследването на прокуратурата не стигна до финал.

Днес Георги Лапчев заяви, че ще се обсъжда нов вариант за достъп, но този път с експертите от природния парк. От РИОСВ – Бургас пък обясниха, че поставянето на временни обекти по плажа следва да бъде обезпечено със задължителната съпътстваща инфраструктура.

„Проверката направихме тази сутрин. Направихме замерване. Построеното съвпада точно с документа, издаден от Министерството на туризма. Природозащитниците твърдят какво ли не. Всичко трябва да се казва точно. Достъпът в момента е невъзможен, защото теренът над плажа е общински. На практика, всеки който преминава през него, извършва нарушение. Изградената ограда на плажа смятам, че не е по която и да е схема и вероятно ще бъде премахната“, коментира Лапчев.

Според директорът на екоинспекцията в Бургас Тонка Атанасова наемателят разполага с необходимите временни шахти, но все още не е ясно как точно отпадъчните води ще бъдат изтласкани до терена над плаж „Делфин“.

Атанасова коментира и информациите, за унищожени сиви дюни на плажа: „Не можем да кажем дали има подобно нещо. Това е предмет на замерване от страна на специалисти. В момента това, което е вижда са временни постройки. Имаме една дървена постройка, за която трябва да научим от общината – съобразена ли е схемата. От наша страна няма нормативно изискване нещо да бъде съгласувано с парк „Странджа“ все пак ние сме поканили колегите, за да обсъдим най-доброто място за изграждане на инфраструктура за достъп до плажа. Това може да се случи чрез стълба, но предстои да се уточни. Ако има заведение за тях ще има и тоалетни. За тях пък ще трябва да има ями, които да бъдат почиствани. Според концесионера, горе трябва да има шахти, които да се чистят с фекалки. Как ще се изтлаксват отпадъчните води, все още не знаем.“

От РИОСВ заявиха категорично, че няма да допуснат нерегламентирано заустване на отпадъчните води в морето.

Концесионерът на плажа Йордан Тодоров обясни: „Няма проблем с достъпа до плажа. Според мен има нова мода в публикациите, в които се твърди, че няма достъп. Плажът не е частен. Няма частен плаж в България. Не се изгражда ограда. Касае се за гръб на шатрите, които ще поставим. Това не е ограда. Плажът е достъпен от поне десет места. Вски ще стига оттам, откъдето му е удобно.“

На въпрос ще се изгражда ли нова дървена пътека той заяви: „миналата година разбрахме, че това не моя работа“. 

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук