12.6 C
понеделник, май 20, 2024

Български спортист продаде на търг сребърния си медал и дари парите за бедстващите в Турция

Българският национален състезател по плуване Йосиф Миладинов продаде на търг сребърния си медал, спечелен на Европейското първенство по плуване през 2021 г., за 4 хил. лева и дари средствата за пострадалите от земетресението, съобщи турската медия TRT Haber.

20-годишният Миладинов, който живее в Пловдив, реши да помогне на пострадалите от  земетресенията, станали на 6 февруари. Спортистът, който зае второ място в надпреварата на 100 метра бътерфлай на Европейското първенство по плуване, проведено в унгарската столица Будапеща през 2021 г., продаде на търг сребърния медал, спечелен именно в тази надпревара.

Първоначалната обявена сума беше 800 лева, но достигна до 4 хил. лева (41 хил. 680 турски лири). Приходите отиват за пострадалите от земетресението. “Не можех да повярвам на това, което видях по телевизията”, спомня си Миладинов, който участва в четвъртото международно състезание за купа „Одрин“, провело се миналия уикенд. Той добави, че е натъжен от земетресенията с епицентър в Кахраманмараш.

„Помислих си, че трябва да направя нещо за хората. Тогава пуснах медала си за продажба. На европейското първенство през 2021 г. станах втори след Милак Кристоф в надпреварата на 100 метра бътерфлай. Пуснах за продажба в България сребърния медал, който спечелих там. 4 хиляди лева, които получих, изпратих на пострадалите от земетресението“, добавя спортистът и заяви, че усеща какво преживява турският народ и че това дълбоко го е засегнало.

Помощта на българския спортист за пострадалите от бедствието беше оценена от турските власти. Вицепрезидентът на Турската федерация по плуване Гювен Дуван благодари на Миладинов за примерното му поведение. Дуван заяви, че Миладинов е един от най-успешните спортисти на България през последните години.