24.3 C
Бургас
петък, март 29, 2024

Черноморец – град с богата история и археологически открития

Районът на град Черноморец е известен със своята богата история, археология, етнография, изпълнена със своето многообразие и колорит. Археологическите проучвания на територията на съвременния град Черноморец доказват, че най–ранните заселвания в района на Южното Черноморие датират от епохата на късния неолит (5400–5200 г.пр.Хр). Свидетелство за това дават локализираните в района праисторически селища в местностите „Аклади Чеири” и местността „Гармица”.

През 2008–2009 г. са проведени мащабни теренни археологически проучвания в местността „Аклади”, разположена на западния бряг на Созополския залив на 1, 5 км югоизточно от град Черноморец до къмпинг „Градина”. От селището е проучен голям култов център с общо разкрити над 40 ритуални ями и шахти, свидетелстващи за живота на населението в проучваната зона от епохата на късния неолит (края на VI хил.пр.Хр.), халколита (V-IV хил.пр.Хр). За това, че в района на съвременния град Черноморец е съществувал един от най–ранните и най–богатите металургични центрове в Югоизточна Европа, свидетелстват откритите в епохата на халколита, парчета от полиметални руди, каменни оръдия на труда и глинени предмети и съоръжения за първична обработка, както и медни шила, свидетелстващи за един начален етап на развитие на рудодобива и обработката на метал през този период, което през следващите периоди на бронзовата и желязната епоха и насетне в историята на Западното Черноморско крайбрежие ще се превърне в един от водещите стопански отрасли, който ще разшири търговските контакти с други презморски страни.

Според сведенията на древногръцкия историк Херодот през раннножелязната епоха (края на II хил.пр.Хр.–началото на I хил.пр.Хр.)–началото на I Созополският залив е населяван от тракийското племе скирмияни. За живота на траките скирмиади и активната презморска търговия свидетелстват откритите каменни котви и оловни щокове, принадлежащи на редица Средиземноморски народи– финикийци, критяни и микенци. През 2013 г. в югоизточната част на залив „Вромос” са разкрити две селища–емпории.

Животът в селищата е без прекъсване до I век.пр.Хр., когато целият район е завладян от легионите, предвождани от римския пълководец Марк Лукул. Бурното развитие в района продължава и през III век сл.Хр. През V-VI век по времето на император Анастасий са изградени пристанищни крепости при нос Акра и при нос Хрисосотира, разположени в източния и западния край на полуостров „Свети Никола”.

През Средновековието градът е известен с името Свети Никола. За първи път това име се споменава в златопечатна грамота на византийския император Йоан VIII Палеолог от 1437 г. През XIX селището е сформирано и разположено около едноименната църква „Свети Никола”.

За историята и археологията на град Черноморец и района посетителите могат да се запознаят в Музейна експозиция „Свети Никола”, гр.Черноморец-ОКИ „Музеен център”, гр.Созопол. Музеят е създаден през 2014 г. с цел представяне, съхраняване и популяризиране на богатата и древна история и култура на град Черноморец. Музеят се помещава в самостоятелна двуетажна сграда и се състои от две експозиционни зали с направление археология и етнография. На първият етаж на музея е поместена археологическа експозиция „Черноморец–хилядолетното начало”, в която са представени керамични съдове, култова пластика, древни металургични съоръжения, каменни костени оръдия на труда и рибарски приспособления открити от праисторическо селище в м.”Аклади” (VI-III хил.пр.Хр.), свидетелстващи за живота, поминъка и вярванията на най–ранните поселения в землището на самия град.

На втория етаж е поместена етнографска експозиция „Бит и култура на населението от Крайбрежна Странджа“, в която са изложени женски накити, тъкани, традиционно мъжко, женско и детско облекло на представителите от трите основни етнически групи–рупци, тронки и загорци, оформящи пъстрият етнографски облик на района. Представа за основния поминък на населението–земеделие, животновъдство, риболов, както и старинните местни занаяти дават изложените оръдия на труда и занаятчийски инструменти. Богато илюстрираните фотоси и табла дават визуална представа за архитектурния облик на с.Свети Никола (дн.Черноморец), начина на живот, традициите и обичаите–част от духовната култура на местното население.

За лято 2020 г. посетителите на музея могат да се запознаят с гостуващата изложба на ОИМ Средец „Южен некропол на римска колония Деултум”. За любителите на културното наследство в България музейната експозиция предлага стикери и албуми част от кампанията Национално движение „Обичам България”. Музейната експозиция се намира в центъра на града на ул.”Байкал“ №6  с лятно работно време от 10.00–12.30 ч. и от 14.00–18.00 ч. всеки ден без понеделник.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук