13.1 C
Бургас
петък, март 29, 2024

COVID спря разводите, домашното насилие скочи тройно

Пандемията от COVID-19 намали чувствително разводите, но пък домашното насилие скочи тройно.

Според статистика, предоставена на „Монитор“ от най-големия районен съд в страната – Софийския районен съд, през 2020 г. и 2021 г. значително са намалели и разводите по взаимно съгласие, и разводите по инициатива на една от страните. За сметка на това в Софийската районна прокуратура разследванията за домашно насилие са скочили тройно.

Статистиката сочи, че през 2018 г. новообразуваните дела по искове за развод по взаимно съгласие са били 1354, през 2019 г. те са станали 1446, през 2020 г. броят им е спаднал на 1267, а до 30 септември 2021 г. те са 953.

Намаляват и делата по искове за развод и недействителност на брака, т.нар. искови дела. Новообразуваните такива през 2018 г. са били 915, през 2019 г. – 856, през 2020 г. броят им е спаднал на 693, а до 30 септември 2021 г. те са 567.

През 2020 г. в Софийския районен съд бяха проведени много открити съдебни заседания с видеовръзка. По време на извънредното положение такава бе използвана и по граждански дела – предимно по дела за развод по взаимно съгласие. Разводът по видеоконферентна връзка показа висока ефективност и затова в края на ноември 2020 г. бяха направени промени в Гражданско-процесуалния кодекс, с които той вече е един от начините за провеждане на делото.

По време на извънредното положение през 2020 г. в СРС бяха новатори в прилагането на този начин за развод. Преди промяната в ГПК

делата за развод по скайп

бяха възможни заради Закона за мерките и действията по време на извънредното положение и закона за неговото изменение и допълнение, който даваше възможност да се провеждат такива заседания до 2 месеца след отпадането на извънредното положение. Две съдийки от III гражданско отделение на СРС бяха първите магистрати, които приложиха този начин на разглеждане на бракоразводни дела.

И преди, и сега обаче условието за онлайн развода е раздялата да е по взаимно съгласие. В молбата до съда трябва да бъде записано, че съпрузите нямат против делото да се разгледа по скайп и да бъдат посочени причини за това, например пребиваването в друга страна.

Разводът по скайп, дори от покрива на мол или от колата, вече не е илюзия, а нова реалност. Така партньорите не губят време да ходят до съда, а се включват в съдебното заседание от място, което предварително заявяват, а адвокатите им – от канторите си. Освен постигането на бързина и абсолютна дистанция разводите по скайп преминават в мир и хармония, защото партньорите не се срещат очи в очи и няма вероятност някой от тях да се раздразни.

В СРС има оборудвани няколко зали, в които е обезпечено технически

провеждането на дистанционно съдебно заседание

След като делото се разпредели на съдията, той го разглежда и ако прецени, че е подходящо за провеждане на дистанционно заседание, дава разпореждане да се уведомят страните. Съдебен служител се свързва с тях и те посочват как ще се свържат. Насрочва се заседанието и всички са уведомени за датата и часа. В деня на заседанието се прави тест от съдебния секретар на IT специалист. При провеждане на дистанционно съдебно заседание всяка страна или адвокатът може поотделно да се включи независимо откъде, стига да са заявили предварително акаунта, от който ще го направят. По отношение на документите за самоличност, независимо дали заседанието е дистанционно или не, всеки трябва да се легитимира.

Ако разводът е в присъствени съдебни заседания, по взаимно съгласие съпрузите могат да се разделят и за месец, а с искова молба – за 3 до 6 месеца.

През октомври т.г. районният прокурор на София Невена Зартова потвърди пред „Монитор“, че разследванията за домашно насилие са скочили тройно от началото на 2021 г., както и че изолацията по време на пандемията е дала своето отражение върху спецификата на извършваните престъпления.

Статистиката на Софийската районна прокуратура показва, че сигналите за домашно насилие са се увеличи двойно за първото шестмесечие на 2021 г. в сравнение със същия период на 2019 г., а броят на образуваните досъдебни производства се е увеличил 3 пъти. За периода от 01.01.2021 г. до 30.06.2021 г. в Софийската районна прокуратура са заведени

700 преписки за домашно насилие

от тях са образувани 127 досъдебни производства. От 1 януари до края на юни 2020 г. за домашно насилие са заведени 564 преписки, а от тях са образувани 116 досъдебни производства. За същия период през 2019 г. има 344 преписки и 40 досъдебни производства за домашно насилие. За първите шест месеца на 2021 г. от образуваните 127 досъдебни производства 118 са решени. Петима души са осъдени ефективно и вече излежават присъдите си в затвор. За същия период решените досъдебни производства през 2020 г. са 76, а за 2019 г. са 15.

За първите шест месеца на 2021 г. в Софийската районна прокуратура са получени 80 сигнала, касаещи закани за убийство в условията на домашно насилие, от които са образувани 34 досъдебни производства. От прокуратурата се обръщат към жертвите на домашно насилие с призива да не се притесняват и да подават сигнали към прокуратурата или към МВР. Това е първата крачка към това насилникът да бъде заловен и наказан.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук