8.8 C
Бургас
вторник, май 7, 2024

EK: България трябва да вдигне цената на тока!

България е сред 11-те държави в ЕС, където има дефицит в цената на тока и се препоръчва тя да се увеличи, пише вдоклад на Европейската комисия, публикуван на 3 октомври. Отбелязва се, че в България трите ЕРП-та дължат на държавната НЕК общо 347.6 милиона лева заради изплатени субсидии за ВЕИ и когенерация от 2010 година. 

ток В България, както и Малта, има недостиг на приходи от електрическите системи, защото цените за потребителите (особено за домакинствата) са прекалено ниски, за да покрият разходите на ЕРП-тата, пише в доклада. Освен това нивото на пазарна концентрация в България е над средното за ЕС. Това важи и за Испания, Малта и Португалия, отбелязва ЕК.

Еврокомисията допълва, че и доклад от 2013 г. на Световната банка е споменал за проблема с дефицита в цената на тока в България. Според него роля в случая играе експанзията на ВЕИ, стимулирана с щедри субсидии, както и дългосрочните договори за покупка на енергия и закъснялата пазарна либерализация.

И според Световната банка държавно регулираната цена на тока не е достатъчно висока, за да отговори на съответните разходи, които се поемат от електроразпределителните предприятия, предава dnevnik.bg „За разлика от Португалия и Испания обаче съществуването на такъв дефицит в България не се признава от властите като публично задлъжняване. Затова българското правителство не дава на ЕРП-тата право да си възстановят съответната сума“, пише в текста.

„Ситуацията се усложнява още повече от липсата на стандарти за предприятията, които подлежат на регулация, както и от фактори, които изкривяват пазара като кръстосано субсидиране и споразумения за купуване на енергия“, се казва още в доклада.

ЕК отбелязва, че българският енергиен регулатор опита да увеличи цената на тока за домакинствата с 14% от януари 2013 г. за да отговори на нарастващите разходи. Това решение обаче доведе до драматични улични протести и в крайна сметка до оставката на правителството на Бойко Борисов. След това цените на електроенергията бяха намаление поетапно със средно 13%, отбелязва Европейската комисия.

„Тъй като България има висок производствен капацитет, една от препоръките е да си осигури износ, който би изисквал по-добри интерконектори“, пише в доклада. Световната банка споменава препоръчва увеличаване на помощите за отопление и други социални придобивки за най-бедните, тъй като през последните години те са били драстично намалени.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук