13.8 C
Бургас
четвъртък, май 9, 2024

ЕК ще разреши само транзит на украинско зърно през 5 страни членки, включително България

Европейската комисия предлага да бъде въведена общоевропейска забрана за внос на зърнени култури от Украйна в държавите от първа линия, сред които и България, като се осигури само транзитното преминаване на тези стоки за останалата част от Европейския съюз.

Това са обсъдили заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис и земеделските министри на България, Румъния, Словакия, Полша и Унгария.

ЕК предлага тази забрана да важи за пшеница, царевица, слънчоглед и рапица, с възможност за добавянето на още два или три продукта.

Засегнатите държави обаче искат този списък да е много по-широк. Брюксел настоява предлаганата общоевропейска мярка да замени едноличните забрани на вноса на продукти от Украйна.

Румънският земеделски министър съобщи, че Европейската комисия планира да забрани до 5 юни вноса на зърно и маслодайни култури в 5 страни членки, ако те отменят индивидуалните си решения в тази посока.

Мярката може да бъде въведена 48 часа след оттегляне на едностранните мерки, посочи Петре Даеа.

Предстоят още разговори с четири държави, без Румъния, които наложиха поотделно пълна забрана за внос на украинско зърно. Букурещ въведе само ограничения и проверки на качеството.

Брюксел ще деблокира допълнително 100 милиона евро в подкрепа на фермерите в петте страни членки, които са най-засегнати от спада на цените на селскостопанската продукция заради войната в Украйна.

Подготвяме втори пакет подкрепа в рамките на общ европейски подход, се казва в писмо на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен до ръководителите на петте държави.

Сумата ще е в допълнение на други 56,3 милиона евро, отпуснати миналия месец в подкрепа на най-засегнатите производители, уточни германски представител.

През май 2022 Европейският съюз премахна митата за една година върху украинския внос на храни. Целта беше деблокиране на износа на украинско зърно след затварянето на коридорите в Черно море заради руската инвазия.

Заради логистични проблеми се стигна до натрупване на украинска продукция в съседните държави, което доведе до изкривяване на пазара и срив на местните цени.

Затова Полша, Унгария, Румъния, Словакия и България предприеха мерки за защита на собствените си производители, като само Румъния не наложи забрана за вноса.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук