Европейският парламент не свали имунитета на Никола Минчев

Европейският парламент реши да не снема имунитета на българския евродепутат Никола Минчев по искане на белгийската федерална прокуратура, свързано с разследване за предполагаемо влияние върху решения на институциите на ЕС от страна на представители на китайската компания „Хуавей“ (Huawei).

Искането беше отправено през април 2025 г. в рамките на по-широко разследване за предполагаема корупционна схема, при която членове на Европейския парламент са получавали покани за събития и други облаги. Сред проверяваните обстоятелства са присъствието на Минчев на футболен мач и на вечеря с представители на „Хуавей“ през 2024 г.

След разглеждане на случая Европейският парламент заключи, че предоставената от белгийските власти информация не е достатъчно ясна и подробна, за да обоснове снемане на имунитета. Според решението са налице съществени неясноти по ключови елементи от случая, които не са били изяснени и с допълнително предоставената информация.

Парламентът подчертава, че имунитетът е гаранция за независимостта на институцията и не представлява лична привилегия на евродепутатите. В решението се отбелязва също, че наличната информация не позволява да бъде взето достатъчно информирано решение за снемане на имунитета и че съществуват основания за съмнения относно характера на производството.

В резултат Европейският парламент реши да запази имунитета на Никола Минчев и да уведоми за това белгийските власти и самия евродепутат./БТА

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here