11 C
четвъртък, април 18, 2024

Гришо пречупи Кириос и е на 1/4-финал в Мелбърн

Григор Димитров пречупи Ник Кириос в оспорван мач с три тайбрека и продължава на 1/4-финалите на Откритото първенство на Австралия по тенис. Българинът победи за трети път 22-годишния си съперник, след като се наложи с 3:1 сета (7:6 (3), 7:6 (4), 4:6, 7:6(4)) в двубой, продължил 3 часа и 30 минути.

Така Гришо си върна за загубата от австралиеца преди две седмици на полуфиналите в Бризбейн.

Снимка: Getty Images

Съперник на световния номер 3 на четвъртфиналите ще бъде британецът Кайл Едмънд, който за първи път в кариерата си достигна до топ 8 в турнир от Големия шлем. Срещата ще бъде във вторник.

Първият сет бе изключително равностоен. Единствено при 3:3 Гришо имаше три възможности за пробив, но не се възползва от тях, а впоследствие се стигна до тайбрек. В него Димитров показа повече класа, този път се възползва от шансовете си и поведе с 1:0 сета, давайки само три точки на австралиеца.

Втората част също бе много оспорвана. Все пак Гришо първи стигна до пробив за 4:3 и сервираше за спечелването на сета, но точно тогава Кириос върна брейка и изравни за 5:5. Последва нова размяна на геймове, която прати и тази част в тайбрек, който отново бе спечелен от българина – 7:6 (4).

Кириос започна далеч по-агресивно третата част, като спечели подаването на хасковлията за 3:2. Световният номер 17 задържа аванса си и намали резултата в мача след 6:4.

В четвъртия сет мощните сервиси на Кириос се редуваха с премерената игра на Димитров. При 4:3 българинът направи ключов пробив и му остана само да сервира за спечелването на двубоя. Но вместо да победи, той допусна връщане на брейка. Стигна се до трети тайбрек в мача, а там Димитров не остави съмнения, че заслужава повече победата.

Кайл Едмънд и Григор Димитров имат две срещи до момента, като и двете са на сметката на първата ни ракета. За последно те се изправиха един срещу друг на четвъртфиналите в Бризбейн в началото на годината, където Димитров печели с 6:3, 6:7 (3), 6:4. Другият им двубой датира от турнира на твърда настилка във Вашингтон през 2017 г. Там Гришо надделява отново в три сета – 7:5, 4:6, 6:3.