Около 300 здравни специалисти – медицински сестри, акушерки, лекари, специализанти, както и сестри, работещи в училища и детски градини – се събраха днес пред сградата на Община Бургас, за да изразят недоволството си от състоянието на здравната система в страната. Протестът, организиран от настоящи и бъдещи медици, поставя в центъра на общественото внимание дългогодишните проблеми, с които се сблъскват работещите в сферата – ниски заплати, липса на равнопоставеност, претоварване и недостатъчна институционална подкрепа.





Основните искания на протестиращите включват увеличение на заплатите на здравните специалисти до минимум три и половина минимални работни заплати, увеличаване на възнаграждението за нощен труд, както и осигуряване на регламентирано и справедливо работно време. Те настояват също за увеличение на бюджета на Националната здравноосигурителна каса, за да се гарантира адекватно финансиране на болничните и доболничните грижи. Сред другите ключови точки са подобряване на условията на труд, които да осигурят качествена грижа за пациентите и безопасност за персонала, както и законодателни промени, които да ускорят съдебните процеси при случаи на насилие над медицински лица по време на изпълнение на служебните им задължения.
Протестиращите настояват за еднакви условия на труд за всички работещи в здравеопазването, независимо дали са в държавни или частни лечебни заведения. Особено внимание се обръща на проблема с липсата на равнопоставеност между специализантите, които често са поставени в неравностойно положение по отношение на заплащане и обучение.
Според участниците, днешната реалност в здравеопазването е такава, че много от тях са принудени да работят на няколко места, за да получат адекватно възнаграждение, което води до преумора и увеличен риск както за тяхното здраве, така и за пациентите. „За да си платя наема и сметките, работя на две места. Това не е призвание – това е оцеляване“, споделя млад медик от Пловдив.
Особено силно недоволство беше изразено по повод липсата на представители на синдикалните организации на протеста. Според присъстващите, синдикатите трябва да защитават правата на медицинските специалисти, а отсъствието им днес е знак за институционално безразличие към проблемите на сектора. „Оставени сме сами в борбата за базови права – заплащане, защита, сигурност. Днес тук няма кой да ни представлява, освен самите ние“, коментира медицинска сестра с дългогодишен стаж.
Протестиращите заявиха, че това няма да бъде еднократна акция и че са готови да продължат действията си, докато не бъдат чути и предприети реални мерки от страна на отговорните институции.
Здравни специалисти казаха пред zonaburgas.bg че е за тази година са отпуснати 5% увеличение на заплатите.