ДАНС неутрализира мощен GPS заглушител в София, който е потискал честотите на навигационния сигнал и е засегнал района на столичното летище, прелитащи над града самолети и телевизионни кули.
Устройството е било локализирано в столичния квартал „Драгалевци“, в строго охраняван комплекс. Операцията е проведена съвместно от Държавна агенция „Национална сигурност“, Комисията за регулиране на съобщенията и Столичната дирекция на вътрешните работи.
Въпреки установените смущения, работата на Летище „Васил Левски – София“ не е била нарушена. От пресцентъра на летището съобщиха, че полетите се изпълняват по график.
Според ДАНС заглушителят е бил с достатъчно голяма мощност, за да потиска GPS сигнала на значителна територия в София. Смущенията са били регистрирани и в зоната на летището, както и при самолети, прелитащи над столицата.
Устройството е неутрализирано, а компетентните органи продължават действията по случая.


