14.3 C
Бургас
петък, април 26, 2024

При извънредно положение: Пускат ни в отпуск и без да ни питат или на половин заплата

Работодателят може да пусне служителите си в отпуск без да ги пита при извънредно положение и при затваряне на предприятието или на части от него. Това са част от текстовете в закона за извънредното положение, в които са записани всички мерки, предприети от властта срещу коронавируса. 

Законът бе приет от правна правна комсия на извънредно заседание със 15 гласа „за”, с нула „против”, но със 7 гласа „въздъжал се”, предимно от БСП. Законът трябваше да бъде одобрен още от здравна, социална и вътрешна комисия.

Очаква се да мине през планерна зала още в сряда, но от дебатите в ресорната комисия стана ясно, че ще има предложения между двете четения, а част от текстовете ще бъдат прецезирани.

Според закона фирмите ще могат да въведат дистанционен режим на работа, при намалено работно време или да дадат надомна работа на своите служители. Те обаче ще имат право да спрат цялото предприятие, част от него или отделни работници, а служителите да пуснат в отпуска – платена или не.

Когато работата е прекратена, а служителите не ползват отпуск, то те имат право на обезщетение от 50 на сто от брутното им трудово възнаграждение, но не по-малко от 75 на сто от минималната работна заплата за страната. То ще се поема от работодателят за времето, в което предприятието няма да работи. Това на практика означава, че при извънредно положение, ако не работим от вкъщи, ще бъдем пратени в отпуск или ще получаваме половин заплата.

Иначе самият закон включва в себе си всички мерки, които досега правителството е предприело и тези, които допълнително бяха обявени преди ден. В него се вгражда и едно към едно заповедта на здравния министър Кирил Ананиев за това кои дейности са забранени и къде се ограничават посещенията. Дава възможност със заповед на министъра мерките да бъдат затегнати. Забраняват и командировките в страната и чужбина, както и обученията.

Българите, пътуващи в чужбина, ще трябва задължително да имат медицинска застраховка. Забраняват се свижданията в затоворите, огнаричават се и нотариалните заверки. Прекратяват сделките, провеждани от частни съдебни изпълнители, спира се налагането на банкови запори върху заплати и пенсии, спират да текат и всички процедурни срокове по арбитражи, изпълнителни или административни производства.

Държавните служители също ще могат да работят от разстояние. Пенсиите на работещите пенсионери ще бъдат преизчислени служебно. Увеличават се с 6 месеца на власидността на личните карти и шофьорски книжки, които изтичат от 13 март до 30 октомври. Пробация до 1 година и  глоба от 300 до 1000 лв. грози всяко медицинско лице, ако по време не епидемия или пандемия откаже да се притече на помощ на родилка или болен.

Завишават се наказания за неверни съобщения за тревога, искане за помощ или злополука. Занапред това ще се сенкционира  с до 3 г.  и глоба до 10 000 лв.  Към този текс обаче има и допълнение, като по-високите санкции ще важата и при неверни данни за разпространение на заразата. Тази мярка както срещу ало измамниците, но срещу „фалшивите новини“ по темата./Източник: monitor.bg

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук