23.2 C
Бургас
вторник, юли 8, 2025

Ранният цъфтеж на водорасли край българското Черноморие буди тревога сред морски биолози

Необичайно ранен и интензивен цъфтеж на водорасли беше регистриран тази седмица в прибрежните води на южното Черноморие. Според морски биолози явлението не е признак за подобрено състояние на морската среда, а по-скоро алармиращ сигнал за нарастващо замърсяване.

„Много хора погрешно свързват зелената вода и изобилието от водорасли с природна жизненост, но в действителност това често е индикатор за евтрофикация — прекомерно натрупване на хранителни вещества, което води до нарушаване на екологичния баланс,“ обясни д-р Милен Петров, морски еколог от Института по крайбрежна екология „Понтика“.

Според д-р Петров, най-вероятният източник на повишеното съдържание на фосфор и азот са отпадните води и повърхностният отток от земеделски земи, особено след последните валежи. Той допълни, че при разпадането на водораслите се отделят големи количества органичен материал, който води до понижаване на кислорода във водата и застрашава морската фауна.

„Вече имаме сигнали от рибари за намалена активност на риба в някои заливи край Созопол и Приморско, което е класически симптом на понижено кислородно съдържание,“ добави той. Местните власти засега не са издали официално предупреждение, но експертите настояват за редовен мониторинг и по-стриктен контрол върху изхвърлянето на отпадъчни води в морето.

Повишените температури през последните десетилетия водят до по-дълъг вегетационен сезон и по-ранен старт на фотосинтетичната активност на водораслите. В комбинация с повишена слънчева радиация и по-малка вертикална циркулация на водата, това създава „перфектната буря“ за ранни и масирани цъфтежи.

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here