11.5 C
Бургас
събота, април 20, 2024

Системите за морско наблюдение ще обменят данни до 2020 година

Изпълнителният директор на ИА „Морска администрация“ капитан Живко Петров откри заключителната конференция по проект „Интегрирано българско морско наблюдение” (InBulMarS).

Общият бюджет на проекта е 238 820 евро, като сумата на предоставената безвъзмездната финансова помощ от Европейския фонд за морско дело и рибарство възлиза на 191 056 евро. Негов координатор е ИА „Морска администрация”, с партньори: ГД „Гранична полиция”, Агенция „Митници”, Военноморските сили, ДП „Пристанищна инфраструктура” и Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури. Наблюдатели по проекта са Министерство на отбраната и Министерство на земеделието, храните и горите.

Основната цел на проекта InBulMarS е да бъде изготвено проучване за определяне на нуждите и изискванията за подобряване на междусекторния обмен на информация в областта на морското наблюдение. Също така ще бъдат идентифицирани правните и техническите проблеми пред интегрирането на съществуващите национални системи за наблюдение на морските пространства на България. Дейностите са в контекста на по-мащабен европейски проект Common Information Sharing Environment (CISE), който цели създаване на обща европейска среда за споделяне на информация.
След приключването на „In Bul MarS“ започва и следващият проект на стойност 1,6 милиона евро за изграждането на среда за обмен на данни. Финансирането е от Националния фонд за морско дело и рибарство.

„Всички секторни системи за морско наблюдение ще станат съвместими до 2020 година и ще обменят данни помежду си. Те са изграждани паралелно през годините и нивото на оперативна съвместимост от технологична гледна точка все още не е напълно достигнато. Информацията, която събираме по този проект ще ни даде технологичните решения, така че ние да изградим обща система за обмяна на данни, така че да имаме пълна картина на това което се случва в българския участък на Черно море. Това което ние искаме да постигнем е чрез секторния обмен на данни да подпомогнем работа на Гранична полиция, така че те да имат една по-цялостна картина, за това което се случва в морското ни пространство. В рамките на нашия проект ние идентифицирахме нуждата от получаване на допълнителна информация във връзка с малки риболовни кораби, тяхното местоположение и тяхното движение. Тази информация в следващия проект, който предстои да реализираме, ще бъде споделяна от Агенцията по рибарство  и аквакултури и ще бъде получавана от ИА “Морска администрация“ , когото имаме информация по търсене  и спасяване на риболовни кораби“, разясни  Петър Киров – главен секретар на изпълнителна агенция „Морска администрация“. Киров уточни, че  проектът е важен и за агенция „Митници“. „При тях е необходимо да имат информация за цялото плаване понякога на кораба, поведение на кораба извън териториалното море, както и дали няма такова поведение, което да създава съмнения за незаконна дейност, контрабанда“.

В заключителната конференция  участваха изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури доц. д-р Галин Николов, командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби към Военноморските сили флотилен адмирал Мален Чубенков, представители от Генерална дирекция „Морско дело и рибарство” на Европейската комисия (DG MARE), Европейската агенция за морска безопасност (EMSA), Италианската космическа агенция, както и представители на участващите в проекта организации.

 

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук