26 C
Бургас
събота, юли 5, 2025

Слуховете за циклон над България не се потвърждават от нито един метеомодел

Няколко онлайн медии и публикации в социалните мрежи разпространиха информация, че над България в началото на следващата седмица (8 и 9 юли) се очаква „циклон“ или дори „буря от средиземноморски тип“, която щяла да донесе сериозни валежи и силни ветрове. Подобни твърдения обаче не се потвърждават от нито един от водещите световни метеомодели, използвани от професионалните синоптици в Европа и България.

Според последните данни от Европейския център за средносрочни прогнози (ECMWF), в атмосферата над Балканския полуостров няма индикации за формиране на циклонален център. Напротив – моделът сочи наличие на стабилен високонаситен антициклонален обхват, съпроводен с температури над обичайните за сезона. За периода около 8–9 юли не се очакват значими валежи, нито резки промени в атмосферното налягане, характерни за циклонални процеси.

Сходна прогноза дава и Глобалният прогностичен модел GFS, разработван от американската Национална администрация за океаните и атмосферата (NOAA). Моделът се обновява четири пъти дневно и не отчита циклонална активност над Балканите или Средиземноморието в началото на следващата седмица. Очаква се сухо и горещо време с температури до 35–37 градуса на места, както и слаба вероятност за следобедни локални гръмотевични бури – явление, типично за месец юли.

Третият независим източник – платформата Meteoblue (обобщена прогноза), която обединява множество модели (включително ECMWF и NMM), потвърждава същото: в прогнозите няма индикации за организирана буря, циклон или други екстремни атмосферни процеси над България. Данните сочат стабилен температурен режим, характерен за средата на лятото, без признаци за ниско атмосферно налягане или циклонално завихряне.

Според сезонната прогноза, изготвена въз основа на ECMWF и публикувана от българския Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ), юли ще бъде по-топъл от обичайното, като се очакват краткотрайни превалявания и гръмотевици в следобедните часове – нормална характеристика за сезона. Няма обаче научна или емпирична основа за очакване на циклонално време през втората седмица на месеца. Следващата седмица валежи все пак са възможни, но те ще бъдат локални и краткотрайни, далеч от циклонната активност.

В обобщение, нито един от наблюдаваните прогностични източници – ECMWF, GFS и Meteoblue – не прогнозира формиране на циклон над България за 8 и 9 юли. Очаква се горещо, типично за юли време с възможни краткотрайни следобедни неустойчивости. Информацията за „предстоящ циклон“ към момента не се базира на реални метеорологични данни и следва да се разглежда като спекулативна.

За прогнозиране на циклона е използван модел от швейцарската платформа Meteoblue, която включва т.нар. SPM модел (Swiss Precision Model). Това е високорезолюционен локален модел, предназначен предимно за краткосрочни (до 72 часа) прогнози в конкретни райони. Макар да предоставя висока точност за температура и облачност, неговата ефективност при прогнозиране на широкомащабни атмосферни явления като циклони е ограничена. Поради това, за потвърждение на синоптичната обстановка в региона са използвани и данни от глобални модели като ECMWF и GFS.

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here