20.4 C
Бургас
петък, март 29, 2024

Световните музиканти Минчо Минчев и Людмил Ангелов с рецитал в неделя

  • С концерта с благотворителна кауза в Зала Опера на 18-и октомври се отбелязва 70-годишнината на Минчо Минчев

Двама световноизвестни музиканти – цигуларят Минчо Минчев и пианистът Людмил Ангелов, ще дарят на почитателите на квалитетната музика в Бургас незабравими моменти на досег с изкуството в неговите най-висши измерения с изключително артистично присъствие във вещо подбраната програма на камерния концерт в неделя, 18-и октомври, от 19 часа, в залата на Държавна опера – Бургас.

Рециталът е част от национално турне, като първата сценична проява ще бъде във Варна, на 17-и октомври. Поводите за осъществяване на националното турне са два. Единият е благотворителен – двамата забележителни музиканти ще дарят хонорарите си от петте предвидени концерта на фондация „Панчо Владигеров“, която организира Международния конкурс за пианисти и цигулари на името на големия български композитор. Другият повод е 70-годишнината на Минчо Минчев, която отбелязахме съвсем наскоро, на 17-и септември т. год. – турнето е повод за отпразнуване на юбилея, чрез артистичното взаимодействие на големия цигулар с публиката, на която е безспорен любимец, чрез божествения звук на неговия „Страдивариус“. Освен лауреат на редица престижни национални и международни награди, през 2011 г. проф. Минчо Минчев става носител и на първия приз на името на световноизвестния диригент Емил Чакъров, връчвана официално от Община Бургас на закриването на Бургаските музикални празници.

Пианистът Людмил Ангелов, който е известен с факта, че изпълнява цялото творчество на Шопен /т. нар. Шопенов интеграл/, един от най-емблематичните композитори от периода на Романтизма, споделя, че за него предстоящите концерти са специални, защото това е  първото съвместно турне с именития цигулар. Концертното турне се осъществява със сътрудничеството на Посолството на Република Турция в България.

В програмата, която бургаските почитатели на класическата музика ще чуят в неделя, 18-и октомври, са включени: Шакона в сол минор от Томазо Витали и Сюита в старинен стил от Алфред Шнитке,  Соната №5 във Фа мажор, Оп. 24 „Пролетна“ от Лудвиг ван Бетовен и Соната в Ла мажор от Цезар Франк. Програмата е съчетала сдържаната красота на предкласичната музика с изящните канони на класицизма. По този начин, емоционалното и естетическо въздействие върху публиката преминава през различни нюанси, давайки богатство на възприятията.

Проф. Минчо Минчев

Роден е на 17 септември 1950 г. в квартал Бичкиня в Габрово. Баща му е уважаваният д-р Николай Минчев. Любител на музиката, бащата заразява с тази страст своя син. От най-ранна възраст Минчо започва да изучава цигулка под ръководството на Петър Чаракчиев. На 9-годишна възраст изнася първия си самостоятелен концерт в залата на Драматичен театър „Рачо Стоянов“.

Продължава образованието си в Национално музикално училище „Любомир Пипков“, София като ученик на проф. Емил Камиларов, при когото продължава да следва и в Българската държавна консерватория в София.

За блестящи постижения е изпратен от Министерството на културата на двугодишна специализация при световноизвестния цигулков педагог Ифра Нийман в Лондон.

Минчо Минчев печели 3 първи награди на конкурса „Карл Флеш“ в Лондон – награда на журито, награда на публиката и награда за най-добро изпълнение на музика на Бетховен. Става лауреат на международните авторитетни конкурси „Виенявски“ (Полша) и „Паганини“ (Италия). След тези призове дъщерята на големия цигулар от началото на ХХ век Йозеф Сигети му предоставя за 2 години цигулка „Гуарнери“, принадлежаща на нейния баща.

През 1977 г. специално за него българската държава купува цигулка „Страдивари – барон Витгенщайн“, изработена от големия италиански майстор през 1716 г.

Минчо Минчев е бил солист на световноизвестни оркестри като: Лондонската кралска филхармония, Амстердамския симфоничен оркестър, Санктпетербургската филхармония, Дрезденската филхармония, Женевския радиоцентър, Букурещката филхармония, Атинската филхармония, Истанбулската филхармония, Анкарската филхармония.

Сред световноизвестните диригенти, с които е партнирал, са сър Невил Маринър, сър Александър Гибсън, Джон Елиът Гардинър, Ленърд Слаткин.

Репертоарът на Минчо Минчев е огромен и разнообразен. В него са включени и много композиции, написани специално за него. Има множество реализирани записи. Участва като член на жури на множество национални и международни конкурси. Близо 2 десетилетия проф. Минчо Минчев е прославен и много търсен педагог заради неговата всеотдайност и активното му участие в цялостното развитие на младите цигулари, имащи късмета да работят с него.

Освен че е носител на награди от конкурси, Минчо Минчев е определен за Музикант на годината от слушателите на предаването „Алегро виваче“ на БНР.

През 1990 г. е избран за професор в Университета за изкуства „Фолкванг“ в град Есен, Германия.

Въпреки че през последните 20 г. проф. Минчо Минчев не живее в България, присъствието му в музикалния живот на страната продължава да бъде активно. Той води многобройни майсторски класове в София, на международните фестивали „Варненско лято“, „Мартенски музикални дни“ в Русе, „Аполония“ в Созопол, „Дни на камерната музика“ в родния му град Габрово.

Председател на фондация „Панчо Владигеров“.

Председател на Международното жури по цигулка на Международния конкурс за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров“.

Артистичен директор на Международната лятна музикална академия „Варненско лято“.

Води майсторски класове в много страни от Европа, Америка, Азия и Австралия.

Член на Управителния съвет на Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“.

Людмил Ангелов:

Пианистът Людмил Ангелов e роден във Варна и завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София. Негови учители са Виктория Спасова, Людмила Стоянова и феноменалният пианист и педагог Константин Станкович. Отличен е с награди от конкурсите „Фр. Шопен“ в Полша, Международен конкурс „Палм Бийч“ (САЩ), Piano Masters в Монте Карло и World Piano Masters Tour (Франция).

Популярен на петте континента Людмил Ангелов е изнасял рецитали, концерти c камерна музика и е бил солист на реномирани оркестри, под палката на световноизвестни диригенти. Свирил е в Берлинската филхармония, „Музикферайн“ във Виена, „Концертгебау“ в Амстердам, „Плейел“ и „Гаво“ в Париж, „Линкълн Център“ в Ню Йорк, „Ла скала“ в Милано, „Алте Опер“ във Франкфурт, „Херкулес” в Мюнхен, BOZAR в Брюксел, KKL в Люцерн, Операта в Монте Карло, Цюрихската опера, „Аудиторио Насионал“ в Мадрид, залата на Московската консерватория, Националната филхармония и Националната опера във Варшава, KBS в Сеул и много други.

Реализирал е записи за компаниите RСА, Gega New, Pentatone, Danacord, Non Profit Music, Toccata Classics, Hyperion, Vela Records и Virginia Records. Компактдискът му с Ронда и Вариации на Шопен е награден от Националния Шопенов Институт във Варшава с “Grand Prix du Disque Chopin”. През 2016 г. британската фирма Hyperion издава звукозаписната премиера на Концерт за пиано и оркестър Оп. 3 от Мориц Мошковски, записан от пианиста с Оркестъра на ВВС в Глазгоу.

Людмил Ангелов е признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен. През сезон 1987/1988 той представя всички творби за соло пиано на композитора в цикъл от дванадесет рецитала. За това уникално събитие той получава отличието „Млад музикант на годината“ в България. Той е чест гост на най-известните Шопенови фестивали, включително фестивала „Шопен и неговата Европа“ във Варшава. През 1999 г. изпълнява с огромен успех Интеграла с музика на Шопен в Мадрид и други градове в Испания. Десет години по-късно пианистът представя отново Шопеновия интеграл в България и Испания.

През 2011 г. учредява Фондация „Пиано Екстраваганца“, която става организатор и продуцент на ежегоден международен музикален фестивал „Пиано Екстраваганца“, посветен на рядко изпълнявани произведения от клавирния репертоар.

Людмил Ангелов концертира активно в творчески тандем с цигуларя Веско Ешкенази. През 2006 година двамата осъществяват интегрално изпълнение на Моцартовите сонати за пиано и цигулка в Хихон, Толедо и Мадрид, а през 2016 г. участват с огромен успех в „Европейски музикален фестивал“ в София, отбелязвайки 20 години съвместна сценична изява с проекта „Танго”.

Людмил Ангелов е носител на наградата „Аполон Токсофорос“ на Фондация „Аполония“ и е член-кореспондент на Кралската академия на изящните изкуства в Толедо. През ноември 2011 г. е награден от Министерството на Културата на Република Полша с медал „Gloria Artis“ за заслуги в популяризирането на полската музика по света, а през 2015 е удостоен с Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност. От сезон 2011/2012 той преподава като почетен професор в Нов български университет, където ежегодно изнася и голям майсторски клас. Канен е за жури на международни конкурси, между които “Фр. Шопен” във Варшава през 2010, 2015 и 2020 година.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук